НОВИТЕТИ

Интересна идеја за убав подарок

Обичајот на дарување датира уште од времето на Римјаните. За време на нивниот фестивал Календе, кој се од...
Интересна идеја за убав подарок (фото)

Како живеат вистинските принцези

Можеби помисливте дека станува збор за принцези од цртаните филмови но, ние ви ги откриваме живоите на ви...
Како живеат вистинските принцези (фото)

Дали сте за Sunny burger во Скај Бар?

Скај Бар е познат по високо-квалитетната услуга, вкусните деликатеси, дизајнот ќе ве однесе во светот на ...
Дали сте за Sunny burger во Скај Бар? (фото)

Оваа среда – Отворен ден во Фудбалската Академија на ФК Вардар

Фудбалската Академија на ФК Вардар ги отвора вратите за сите заинтересирани родители чии деца сакаат да б...
Оваа среда – Отворен ден во Фудбалската Академија на ФК Вардар (фото)

Почнуваат уписите во тениската градинка во ТК „Теннис Парк“ - Скопје

Еден од најактивните тениски клубови во земјата „Теннис Парк“, кој е дел од Спортскиот Центар „Јане Санда...
Почнуваат уписите во тениската градинка во ТК „Теннис Парк“ - Скопје (фото)

Поинаков петок во ресторанот во хотел „Руссиа“

Ние во хотел „Руссиа“ сме силни поборници и промотери на здравиот стил на живот, грижејќи се нашите гости...
Поинаков петок во ресторанот во хотел „Руссиа“ (фото)

Како да ја задржите лубеницата свежа и до шест месеци?

Повеќе нема потреба да чекате со месеци за да јадете од ова овошје, бидејќи верувале или не откриен е нач...
Како да ја задржите лубеницата свежа и до шест месеци? (фото)

Свежиот октопод препорачан од стручњаците на мени во хотел „Руссиа“

Само една порција морски плодови неделно значително ќе го подобри вашето здравје, а ризикот од срцев удар...
Свежиот октопод препорачан од стручњаците на мени во хотел „Руссиа“ (фото)

Свежиот бранцин на менито во ресторанот во хотел „Руссиа“

Рибата е повеќекратно корисна за организмот. Не само што содржи незаситени масти, здрави сојузници за пре...
Свежиот бранцин на менито во ресторанот во хотел „Руссиа“ (фото)

Членот на ТК „Теннис Парк“ Јана Стојанова со уште една титула зад себе

Членот на тенискиот клуб Теннис Парк при Спортскиот Центар Јане Сандански, Јана Стојанова, со само 11 год...
Членот на ТК „Теннис Парк“ Јана Стојанова со уште една титула зад себе (фото)

Луксузен хотел за 2017 година

The Luxury Travel Guide Awards претставуваат врв во туристичките достигнувања, залагајќи се за најдобрите...
Луксузен хотел за 2017 година (фото)

Охрабрувачка порака и бесплатно парче пица за сиромашните

Мејсон Вартман е сопственик на една мала пицерија во Филаделфија, САД. Но тој исто така посеува огромно д...
Охрабрувачка порака и бесплатно парче пица за сиромашните (фото)

88-годишна модерна бабичка најпопуларна на Инстаграм

Бади Винкл е бабичка којашто докажува дека годините не претставуваат пречка кога станува збор за модата. ...
88-годишна модерна бабичка најпопуларна на Инстаграм (фото)

Магични свадбени фотографии

Свадбените фотографии се важен дел од секоја свадба бидејќи остануваат како спомен од најубавиот ден во ж...
Магични свадбени фотографии (фото)

Фотографии од густата магла во Лондон во почетокот на 20 век

Денеска Лондон е една од најпознатите туристички атракции и секојдневно голем број на луѓе одат да го пос...
Фотографии од густата магла во Лондон во почетокот на 20 век (фото)

Згодниот американски пливач Мајкл Фелпс на Инстаграм

Затоа што Oлимписките игри во Рио се во полн ек, решивме да ве запознаеме со згодниот американски пливач ...
Згодниот американски пливач Мајкл Фелпс на Инстаграм (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com