НОВИТЕТИ

Чоколадна лекција

Со оглед на фактот дека чоколадото е присутно повеќе од 4000 години, неговиот историјат е навистина интер...
Чоколадна лекција (фото)

Фотографии кои ги покажуваат различните фази на женственоста

23-годишната французинка Александра Софи ги направила овие фотографии со цел да ги претстави различните в...
Фотографии кои ги покажуваат различните фази на женственоста (фото)

Згодни американски олимпијци во Рио

Летната олимпијада во Рио започна неодамна и најверојатно веќе сте ги забележале сите оние згодни момци к...
Згодни американски олимпијци во Рио (фото)

Веренички прстени кои се целосни само кога ќе се спојат

Љубовта значи да пронајдете некој кој ве надополнува и е сè она што вие не сте. Па, има ли подобар н...
Веренички прстени кои се целосни само кога ќе се спојат (фото)

Свадби инспирирани од Дизни цртаните

Секоја девојка сонува за совршена свадба и поминува долго време околу подготовките за најсреќниот ден од ...
Свадби инспирирани од Дизни цртаните (фото)

Шашлик на кавкаски начин

Шашлик е храна број еден! Во Русија ниту едно излегување во природа не може да помине без шашлик, било да...
Шашлик на кавкаски начин (фото)

Најскапите работи на светот

Со векови луѓето мислеле дека златото има највисока цена, но сепак тоа не е вистина. Погледнете ја оваа л...
Најскапите работи на светот (фото)

Патувањето го менува човековиот мозок

На сите ни е познато дека и еден краток одмор на место каде што има свеж воздух може да го подобри распол...
Патувањето го менува човековиот мозок (фото)

Како изгледале младите луѓе низ светот пред 100 години

Низ историјата, младите луѓе секогаш изгледале некако поразлично од постарите генерации. На сите ни е поз...
Како изгледале младите луѓе низ светот пред 100 години (фото)

Научниците открија кои типови на луѓе се најпривлечни за комарците

Сте забележале ли дека има луѓе кои постојано се жалат дека имаат премногу убоди од комарци, додека некои...
Научниците открија кои типови на луѓе се најпривлечни за комарците (фото)

Круни за сирени направени од вистински морски школки

Овие неверојатни круни за сирени станаа навистина голем хит на социјалните мрежи. Челси Шилс е 27-годишна...
Круни за сирени направени од вистински морски школки (фото)

Фотографии на кои мажите позираат како жени

Секоја жена обожава да позира и да ја направи совршената фотографија. Но, што се случува кога мажите пози...
Фотографии на кои мажите позираат како жени (фото)

Најдобрите професори на сите времиња

Веруваме дека сите си го паметите омилениот професор и секогаш кога ќе се сетите на него ви се појавува н...
Најдобрите професори на сите времиња (фото)

Нова мода во Јапонија: хулахопки со нацртани нокти

Ве заморува постојаното лакирање на ноктите на нозете или едноставно немате време за тоа? Затоа, Бел Мејс...
Нова мода во Јапонија: хулахопки со нацртани нокти (фото)

Митови за Земјата во кои се уште веруваме

Уште одамна различните култури ширум светот измислувале приказни за да можат полесно да разберат од каде ...
Митови за Земјата во кои се уште веруваме (фото)

Питбул како кум на свадбата на неговиот сопственик

Колку и да ви се чини лудо и невозможно навистина се случило! Овој дечко не можел да се одвои од својот п...
Питбул како кум на свадбата на неговиот сопственик (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com