НОВИТЕТИ

Јапонка испирирана од цртежите на својот син прави неверојатни лебови

Инспирирана од цртежите на својот син и од природата, оваа мајка прави лебови кои изгледаат необично и не...
Јапонка испирирана од цртежите на својот син прави неверојатни лебови (фото)

Совршени цртежи инспирирани од преубавите Дизни бајки

Гледајќи ги овие фотографии тешко е да се поверува дека не се вистински цртежи, туку дигитална илустрациј...
Совршени цртежи инспирирани од преубавите Дизни бајки (фото)

Како до совршената фотографија

Секојдневно гледаме преубави, интересни и необични фотографии, но дали некогаш сте помислиле што се всушн...
Како до совршената фотографија (фото)

Еден ден од животот на една сексуална работничка

Во последните години сексуалната работа се смета дека треба да биде укината и забранета. Во многу земји с...
Еден ден од животот на една сексуална работничка (фото)

Смешни фотографии од медениот месец на осамена невеста

Нема ништо поромантично од меден месец во Грција, но секако доколку сте заедно со вашиот сопруг. Понекога...
Смешни фотографии од медениот месец на осамена невеста (фото)

Чудни свадбени подароци низ светот

Свадбите се најубавите прослави каде се слави среќата, љубовта и заедничкиот живот. Но, многу често луѓет...
Чудни свадбени подароци низ светот (фото)

Чудните навики на познатите

Никој не е совршен! Па, верувале или не и славните личности се обични луѓе и како сите нас, и тие имаат т...
Чудните навики на познатите (фото)

Извинете дами, плетенките станаа машка фризура

Кога сме кај машката мода и фризурите еден тренд станува посебно влијателен во моментов, а тоа се машките...
Извинете дами, плетенките станаа машка фризура (фото)

Згодни доктори кои ќе посакате да ве прегледаат

Докторите имаат една од најпочитуваните професии во светот. Спасуваат животи, ни помагаат и советуваат, и...
Згодни доктори кои ќе посакате да ве прегледаат (фото)

6 начини како да испаднете убаво на фотографиите на плажа

Сакате да направите совршени фотографии на плажа, но тоа не ви оди од рака? Овие неколку начини ќе ви пом...
6 начини како да испаднете убаво на фотографиите на плажа (фото)

Вистинските животинчиња од цртаните

Доколку мислевте дека во цртаните се е измислено и дека нема ништо виститнито, се лажете. Сите животинчињ...
Вистинските животинчиња од цртаните (фото)

Интелигентните луѓе имаат помал број на пријатели

Eдна група на психолози, решиле да истражат дали навистина на луѓето им е потребна комуникацијата со приј...
Интелигентните луѓе имаат помал број на пријатели (фото)

Фотографи кои ќе направат сè за совршената фотографија

Кога се случува нешто интересно, убаво, чудно или страшно некаде низ светот, сигурно помислувате дека нек...
Фотографи кои ќе направат сè за совршената фотографија (фото)

Најзгодните пејачи на Инстаграм

Музиката е еден од најдобрите начини за опуштање и уживање, особено кога покрај слушањето на омилената пе...
Најзгодните пејачи на Инстаграм (фото)

6 природни феномени за кои нема научно објаснување

Во денешно време науката достигнува врвни резултати, но сепак изгледа дека не е семоќна. Постојат неколку...
6 природни феномени за кои нема научно објаснување (фото)

Интересни фотографии кои ќе го насмеат секој родител

Да се биде родител е еден од најубавите периоди во животот и секој од нас со нетрпение го очекува моменто...
Интересни фотографии кои ќе го насмеат секој родител (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com