НОВИТЕТИ

Ајде да бидеме заедно, барем цел овој живот

Кога сте заљубени и кога знаете дека личноста која ја сакате е секогаш до вас, мислите дека можете да го ...
Ајде да бидеме заедно, барем цел овој живот (фото)

Дечиња кои личат на своите кукли

Навистина е интересно колку може куклата да личи на својот „сопственик“. Понекогаш на родителите им е инт...
Дечиња кои личат на своите кукли (фото)

Волшебни места кои се инспирација за Дизни цртаните

Сигурно ги паметите преубавите замоци и местата каде што живеат омилените Дизни ликови, но дали знаевте д...
Волшебни места кои се инспирација за Дизни цртаните (фото)

Момци со мачиња кои ќе ви го стопат срцето

Можеме цел ден да си вртиме сликички од згодни момци зар не? Но уште подобро е ако до нив има мачиња! Сле...
Момци со мачиња кои ќе ви го стопат срцето (фото)

Јапонските улични мачиња

Животниот сон на еден јапонски фотограф е да патува низ својата земја и да ги фотографира уличните мачиња...
Јапонските улични мачиња (фото)

Прекрасни фотографии кои ја покажуваат убавината да се има брат или сестра

Да се има брат или сестра значи да се има личност која ќе ве сака и ќе се грижи за вас засекогаш. Братот ...
Прекрасни фотографии кои ја покажуваат убавината да се има брат или сестра (фото)

Овошје и зеленчук во необични форми

Природата навистина знае да нè изненади и да нè воодушеви на интересен и креативен начин. Дали ...
Овошје и зеленчук во необични форми (фото)

Како изгледа шолја кафе низ светот?

Секое утро милиони луѓе го започнуваат денот со шолја кафе. Но, скоро секоја култура и секоја земја си им...
Како изгледа шолја кафе низ светот? (фото)

Кои се најсекси фудбалерите на сите времиња?

Со почетокот на Европското фудбалско првенство тешко е да се стигне до далечинскиот управувач. Па девојки...
Кои се најсекси фудбалерите на сите времиња? (фото)

Неверојатни фотографии од познатите кои не сте ги виделе досега

Социјалните мрежи се преполни со фотографии од познатите личности, каде што тие изгледаат совршено, во уб...
Неверојатни фотографии од познатите кои не сте ги виделе досега (фото)

Слатки животни кои се најдобри пријатели

Признајте дека никогаш не ви е доста од слатки животинчиња? Па уште повеќе кога се пријатели. Тие ја имаа...
Слатки животни кои се најдобри пријатели (фото)

Најубавите острови во Европа

Европа е еден од најпосетуваните континенти, особено во летниот период кога посетителите доаѓаат да ужива...
Најубавите острови во Европа (фото)

Неодоливи фотографии од Мерлин Монро

Мерлин Монро е една од најубавите светски икони и жена која со својот сексапил ги освојуваше актерите, ре...
Неодоливи фотографии од Мерлин Монро (фото)

Модерни дечиња чии фризури се сигурно подобри од нашите

Сите ние наутро поминуваме долго време во бањата средувајќи си ја косата. Дали да ја носиме пеглана или д...
Модерни дечиња чии фризури се сигурно подобри од нашите (фото)

Калории наместо лого - добра или лоша идеја?

Замилсете логото на компанијата на опаковките од производите да се замени со бројот на калории... Дали до...
Калории наместо лого - добра или лоша идеја? (фото)

Има ли нешто послатко од бебе и зајче заедно?

Линдзи Бонис е фотографка на која инспирација ѝ е нејзиниот син Фин и неговите миленичиња - зајчиња.
Има ли нешто послатко од бебе и зајче заедно? (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com