НОВИТЕТИ

Emporio Armani направи нешто што ниту еден моден бренд не го направил досега

На ревијата беа презентирани околу 150 комбинации, кои нудат нешто ново за патувачите.
Emporio Armani направи нешто што ниту еден моден бренд не го направил досега (фото)

Како полесно до имплементација на Општата регулатива за заштита на лични податоци (GDPR) во компаниите

Општата регулатива за заштита на лични податоци GDPR (General Data Protection Regulation) која на корисни...
Како полесно до имплементација на Општата регулатива за заштита на лични податоци (GDPR) во компаниите (фото)

Се гордееме со Марко Пејчиноски - 12-годишното момче кое го преплива Охридското Езеро

Марко Пејчиноски е детето кое навистина нѐ воодушеви сите со својата решителност, самодоверба и храброст ...
Се гордееме со Марко Пејчиноски - 12-годишното момче кое го преплива Охридското Езеро (фото)

Наградени филмови и автори на „МакеДокс 9“

Со доделувањето на наградите за најдобрите филмови во пет категории синоќа заврши деветтото издание на Фе...
Наградени филмови и автори на „МакеДокс 9“ (фото)

Бидете дел од тимот на Ladybook!

ПРАКСА СО МОЖНОСТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ЗА НОВИНАРИ И ПРЕВЕДУВАЧИ ВО LADYBOOK.MK
Бидете дел од тимот на Ladybook! (фото)

Да помогнеме на малата Михаела со мала донација да изврши успешен третман да може сама да оди!

Михаела има 4 години и на 6-месечна возраст констатирано е дијагноза: G 80 церебрална парализа - хипотони...
Да помогнеме на малата Михаела со мала донација да изврши успешен третман да може сама да оди! (фото)

Почина кралицата на соул музиката - никогаш нема да ги заборавиме песните на Арета Френклин

Во четврток наутро, околу 10 часот, почина една од најголемите музички легенди, Арета Френклин, којашто б...
Почина кралицата на соул музиката - никогаш нема да ги заборавиме песните на Арета Френклин (фото)

Стипендии за академијата за сајбер безбедност

Во чекор со светските трендови и во согласност со потребите на нашиот пазар, Сеавус Едукативниот и Развое...
Стипендии за академијата за сајбер безбедност (фото)

Хали Бери денеска наполни 52 - дознајте ја нејзината тајна да изгледа како 25

Позади Хали Бери стои неверојатна кариера, како актерка таа се појави во неколку незаборавни филмови и не...
Хали Бери денеска наполни 52 - дознајте ја нејзината тајна да изгледа како 25 (фото)

Најомилениот музичар на Балканот почина по едногодишна битка со ракот

Веста за смртта на Оливер Драгојевиќ го потресе целиот Балкан.
Најомилениот музичар на Балканот почина по едногодишна битка со ракот (фото)

Луисана Лопилато ја објави првата фотографија со новороденото бебе

По две синчиња, познатиот пар сега доби ќеркичка.
Луисана Лопилато ја објави првата фотографија со новороденото бебе (фото)

Одлична можност во Morion: купувајте на 12 рати со Diners Club картичка

Morion е новиот бренд за луксузен накит, кој ги освои сите обожаватели на скапоцени камења.
Одлична можност во Morion: купувајте на 12 рати со Diners Club картичка (фото)

Уште една позната дама кажа „ДА“ - Пријанка Чопра и Ник Џонас се верија

Нема фотографии од запросувањето, но блиските пријатели потврдија дека Ник Џонас ја побара Пријанка Чопра...
Уште една позната дама кажа „ДА“ - Пријанка Чопра и Ник Џонас се верија (фото)

Принцот Вилијам и принцот Чарлс одбија да се сретнат со Доналд Трамп

Идните кралеви, принцот Вилијам и принцот Чарлс не сакаа да се сретнат со Доналд Трамп, за време на негов...
Принцот Вилијам и принцот Чарлс одбија да се сретнат со Доналд Трамп (фото)

За сите љубители на луксузен накит - купувајте на 12 рати без камата во Morion

Одлично изненадување за сите љубители на луксузен накит!
За сите љубители на луксузен накит - купувајте на 12 рати без камата во Morion (фото)

Џастин Бибер ја запроси Хејли Болдвин на Бахамите

Минатиот месец почнаа озборувања дека Џастин Бибер и Хејли Болдвин се во љубовна врска и додека сите сѐ у...
Џастин Бибер ја запроси Хејли Болдвин на Бахамите (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com