НОВИТЕТИ

Пениси насликани со пена на кафе станаа хит на Инстаграм!

На сите ни се познати цртежите од природа, животни, па дури и ликови од луѓе кои кафе-мајсторите ги права...
Пениси насликани со пена на кафе станаа хит на Инстаграм! (фото)

Екстравагантна свадба од два милиони долари

Саргис Карапетјан, синот на арменскиот милијардер Самвел Карапетјан, се ожени со 25-годишната Саломе и на...
Екстравагантна свадба од два милиони долари (фото)

Историја на Kаваи стилот

Доколку не сте запознаени со поимите од јапонската култура и сакате да знаете што значи „каваи“, тогаш ст...
Историја на Kаваи стилот (фото)

Слатки кученца и фоки за кои ќе помислите дека се близнаци

Иако кучињата и мачките живеат на копно и лесно се припитомуваат, кучињата всушност имаат повеќе заедничк...
Слатки кученца и фоки за кои ќе помислите дека се близнаци (фото)

Како би изгледале славните личности доколку имаат анорексија

Уметници ширум светот се обидуваат да ја подигнат свеста на луѓето за анорексијата, па затоа организирале...
Како би изгледале славните личности доколку имаат анорексија (фото)

Моменти кога случајно се создаваат чудесни уметнички дела

Некои уметници поминуваат години сликајќи за да можат да создадат ремек-дело. Но ако случајно ви падне ка...
Моменти кога случајно се создаваат чудесни уметнички дела (фото)

Генерациски јаз: Фотографиите некогаш и сега

Денешните деца се навикнати на луксуз, некогаш се некултурни, не почитуваат никаков авторитет ниту покажу...
Генерациски јаз: Фотографиите некогаш и сега (фото)

Неверојатни факти за животот, светот, универзумот и сè останато

Факти за животните, луѓето, светот и универзумот, кои навистина ќе ве изненадат.
Неверојатни факти за животот, светот, универзумот и сè останато (фото)

Квалитетот на Вива соковите во центар на вниманието на саемот "PLMA World of Private Label" во Амстердам

Вива соковите предизвикаа голем интерес кај компаниите од прехранбениот сектор на еден од најпрестижните ...
Квалитетот на Вива соковите во центар на вниманието на саемот "PLMA World of Private Label" во Амстердам (фото)

7 најчести ноќни мори

Соновите често не мачат и се прашуваме што тие вусшност значат. Дали ја наговетуваат иднината или можеби ...
7 најчести ноќни мори (фото)

Морничави фотографии од нашата историја

Човековата историја е преполна со морничави, чудни и трагични настани.
Морничави фотографии од нашата историја (фото)

Направете сами маска за својот телефон

Генијалци смислиле брз и лесен начин како да претворат обичен балон во заштитна маска за телефон. Пробајт...
Направете сами маска за својот телефон (фото)

Брилијантен трик со туна во конзерва

Овој трик ќе ве воодушеви, а и сигурно ќе ви биде од корист некогаш.
Брилијантен трик со туна во конзерва (фото)

Апел за помош на Матеј Стоилов

Матеј Стоилов е три ипол годишно детенце од Делчево на кое му е дијагностицирано недостиг на нормален физ...
Апел за помош на Матеј Стоилов (фото)

Апел за помош - да му помогнеме на Стојко Голубовски

На Стојко Голубовски, пензиониран полициски службеник, потребни му се средства за покривање на трошоците ...
Апел за помош - да му помогнеме на Стојко Голубовски (фото)

Оваа девојка има струк од само 40 центиметри

Пикси Фокс е 25-годишна Швеѓанка која изгледа како жив цртан лик. Таа има извадено шест ребра и нејзиниот...
Оваа девојка има струк од само 40 центиметри (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com