НОВИТЕТИ

Погледнете ги гламурозните животи на богатите деца од Кина

Скапи автомобили, јахти, приватни авиони, ексклузивни парчиња накит, облека, чевли и чанти - само дел од ...
Погледнете ги гламурозните животи на богатите деца од Кина (фото)

Детство без електрични уреди

Четири деца, 10 акри земја и мајка фотограф... <br />“Childhood in the Raw” е чиста страст преточе...
Детство без електрични уреди (фото)

Овие матурски фустани направени од кондоми испраќаат важна порака

Секоја година се појавуваат нови трендови кај матурските фустани, но што велите за фустан направен од кон...
Овие матурски фустани направени од кондоми испраќаат важна порака (фото)

Како изгледа свадба од милијарда долари?

Свадбата на синот на рускиот мултимилијардер Михаил Гуцериев чинеше околу милијарда долари, а гостите ги ...
Како изгледа свадба од милијарда долари? (фото)

Оваа четиригодишна планинарка е ѕвезда на Инстаграм

Хедли Бречлер има само четири години и се качува по карпи, а веќе е и ѕвезда на социјалните мрежи. Таа за...
Оваа четиригодишна планинарка е ѕвезда на Инстаграм (фото)

Оваа тригодишна гимнастичарка ја воодушеви Елен и публиката

Ема има само три години, но е вистинско гимнастичарско чудо - а со тоа се согласуваат и Елен Деџенерис и ...
Оваа тригодишна гимнастичарка ја воодушеви Елен и публиката (фото)

Лава лампа: Направи сам проект

Лава лампите се интересни, шарени и совршени за секоја детска соба. Погледнете како да си направите една ...
Лава лампа: Направи сам проект (фото)

Оваа жена го пронашла својот донатор на сперма и се омажила за него

Амина Харт го пронашла својот донатор на сперма затоа што сакала нејзината ќерка да го запознае, но тие с...
Оваа жена го пронашла својот донатор на сперма и се омажила за него (фото)

Што ако сите станат вегетаријанци?

Замислете си сценарио во кое сите омнивори кои сакаат да јадат месо го заменат својот начин на живот со в...
Што ако сите станат вегетаријанци? (фото)

Македонија го доби првиот Inner Wheel дистрикт

Една од најголемите и највлијателни хуманитарни организации на жени во светот – Inner Wheel International...
Македонија го доби првиот Inner Wheel дистрикт (фото)

Овие две близначиња на Инстаграм ги освоија срцата на сите

Лиа и Лорен имаат по само осум месеци, но веќе ги освоија срцата на сите преку овие фотографии на кои се ...
Овие две близначиња на Инстаграм ги освоија срцата на сите (фото)

Како различните видови на алкохол влијаат на вашето расположение и мамурлак?

Четири дена - четири различни видови на алкохол. Погледнете како пивото, вотката, виното и текилата влија...
Како различните видови на алкохол влијаат на вашето расположение и мамурлак? (фото)

Мајка со „селфи“ фотографии го прикажува секојдневниот живот со деца

Оваа млада мајка решила да им се спротистави на сите коментари дека грижењето за бебе е мала работа. Таа ...
Мајка со „селфи“ фотографии го прикажува секојдневниот живот со деца (фото)

Колку девојчиња има на сликата?

Оваа фотографија кружи на интернет веќе неколку дена, и никој не може да одлучи колку девојчиња има на не...
Колку девојчиња има на сликата? (фото)

Гордон Ремзи ви покажува како да ги совладате овие пет основни готвачки вештини

Не ве бива во кујна? Совладајте ги овие пет основни готвачки вештини од немилосрдниот, но најдобриот брит...
Гордон Ремзи ви покажува како да ги совладате овие пет основни готвачки вештини (фото)

15 работи кои не ги научивте на училиште

Кога одевте на училиште, веројатно поголемиот дел од времето ви беше здодевно. Постојано имавте многу за ...
15 работи кои не ги научивте на училиште (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com