НОВИТЕТИ

Секси затвореникот излезе од затвор и е спремен да стане модел

Пред скоро две години, целиот свет занеме пред еден од најзгодните затвореници кои некогаш сме ги виделе,...
Секси затвореникот излезе од затвор и е спремен да стане модел (фото)

Овој пингвин плива 8000 км годишно за да го посети човекот кој му го спасил животот!

Јужноамериканскиот пингвин плива над 8000 километри секоја година за повторно да се сретне со човекот кој...
Овој пингвин плива 8000 км годишно за да го посети човекот кој му го спасил животот! (фото)

Уметник ги облекува сириските девојчиња како Дизни принцези

Сент Хокс, познат уметник, илустратор и активист од Сирија, ги облече овие девојчиња од сириските кампови...
Уметник ги облекува сириските девојчиња како Дизни принцези (фото)

Драги наши, ова е ваш ден...

Денес, повеќе од кога било, важно е да се потсетиме дека правата на жената не и биле едноставно „дадени“....
Драги наши, ова е ваш ден... (фото)

Почина поранешната прва дама Ненси Реган

Ненси Реган, сопругата на поранешниот претседател на САД Роналд Реган, почина во неделата на 94 годишна в...
Почина поранешната прва дама Ненси Реган (фото)

11 проблеми кои музиката може да ги реши

Музиката е прекрасна работа. Може да ве расположи кога сте тажни, да ве натера да танцувате како луди, а ...
11 проблеми кои музиката може да ги реши (фото)

Оваа весела вагина нè потсетува дека „не“ значи „не“

Согласноста помеѓу двајца партнери за секс е едноставен концепт - ако одговорот не е „да“, тогаш значи де...
Оваа весела вагина нè потсетува дека „не“ значи „не“ (фото)

Овие луѓе станаа она што отсекогаш го посакувале!

Какви се замислувавте како мали? Дали ги остваривте тие замисли? Една фотографка и стилистка трансформира...
Овие луѓе станаа она што отсекогаш го посакувале! (фото)

Што се случува со нашето тело откако ќе умреме?

Смртта е неизбежна за сите живи суштества, а воедно е еден од најголеми извори на стравови. Сепак, сте се...
Што се случува со нашето тело откако ќе умреме? (фото)

Големата тајна која модната и индустријата за убавина не сака жените да ја знаат

Да бидеме искрени: тешко е да си жена. Фактот дека жените се постојано под притисок од модната индустрија...
Големата тајна која модната и индустријата за убавина не сака жените да ја знаат (фото)

Бакнежот кој влезе во историјата на Канадската воена морнарица

Еден канадски поморски брод влезе во историјата заради подвигот кој се случи по неговото пристигање, кога...
Бакнежот кој влезе во историјата на Канадската воена морнарица (фото)

15 работи што мажите никогаш нема да ги разберат за жените

Да, ги користиме сите 400 козметички производи во бањата и потребни ни се куп перници на спалната, иако с...
15 работи што мажите никогаш нема да ги разберат за жените (фото)

20 неверојатно големи животни!

Сигурно сте удобно сместени во вашите домови, пред вашите компјутерски екрани, но дали знаете што може да...
20 неверојатно големи животни! (фото)

Пом-пом ланче: Направи сам проект

Направете виножитно „бушаво“ ланче и разиграјте ги вашите пролетни комбинации!
Пом-пом ланче: Направи сам проект (фото)

Зошто е Кока-Колата од стаклено шише е повкусна?

Биохемичарите конечно објаснија зошто вкусот на Кока-Колата од стаклено шише е подобар.
Зошто е Кока-Колата од стаклено шише е повкусна? (фото)

Џиџи Хадид во секси издание за "Sports Illustrated"

Џиџи Хадид се прошета до Тахити заедно се екипата на "Sports Illustrated", каде што се фотографираше во с...
Џиџи Хадид во секси издание за "Sports Illustrated" (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com