НОВИТЕТИ

Откријте повеќе за себе во 9 прашања

Овој интересен тест ги открива суштинските карактеристики на вашата личност, ставајќи ве во замислени, но...
Откријте повеќе за себе во 9 прашања (фото)

Хумористичен приказ на човековата еволуција

Минатиот петок, на роденденот на Чарлс Дарвин, се прослави меѓународниот Ден на Дарвин, чија цел е да инс...
Хумористичен приказ на човековата еволуција (фото)

Како да свиткате љубовна порака во оригами срце

Купувањето подарок е толку демоде. Да вложите труд и да направите нешто сами е сосема нешто друго. Овој Д...
Како да свиткате љубовна порака во оригами срце (фото)

Светски познатиот бренд Travel Free конечно на македонската граница

Travel Free е ланец на гранични продавници на германската компанија Гебр Хајнеман која денес има повеќе о...
Светски познатиот бренд Travel Free конечно на македонската граница (фото)

Љубовна математика - колкави се шансите да ја најдете љубовта на вашиот живот

Уште од самиот почеток на запишана историја, поетите и филозофите се обидуваат да ја опишат природата на ...
Љубовна математика - колкави се шансите да ја најдете љубовта на вашиот живот (фото)

Вирални реклами од Супер Бол 2016

Додека американците се загреани за омилениот спортски настан Супер Бол 2016, целиот свет всушност ги след...
Вирални реклами од Супер Бол 2016 (фото)

25 неверојатни фотографии од традиционални невестински фустани од целиот свет

Невестите од сите континенти можат да се согласат - венчаницата е најважниот фустан во нивниот живот. &lt...
25 неверојатни фотографии од традиционални невестински фустани од целиот свет (фото)

Прекрасни фотографии од еден сопруг на кои е прикажана тешката битка со рак на неговата сопруга

Овие фотографии ги направи Анџело Мерендино, а на нив е прикажана неговата сопруга која се борела со рак ...
Прекрасни фотографии од еден сопруг на кои е прикажана тешката битка со рак на неговата сопруга (фото)

Запознајте ја Лили, германската ескорт кукла која стана Барби

Откако минатата недела Барби направи „бум“ објавувајќи ги новите подобрени верзии, време е да дознаеме од...
Запознајте ја Лили, германската ескорт кукла која стана Барби (фото)

Ѕирнете во гламурозните новогодишни забави на Тито

Дочекот на Нова година отсекогаш бил голем настан на нашите простори, особено затоа што за време на социј...
Ѕирнете во гламурозните новогодишни забави на Тито (фото)

13 причини зошто лимоните се најкорисното нешто на светот

Многу нешта кои ги имате дома можат да имаат поширока примена од вообичаената ако знаете како правилно да...
13 причини зошто лимоните се најкорисното нешто на светот (фото)

Краток филм кој не потсетува „да излеземе и да ги помирисаме розите“

Откако успешно беше претставен на повеќе од 180 фестивали и доби повеќе од 50 награди, креаторите на крат...
Краток филм кој не потсетува „да излеземе и да ги помирисаме розите“ (фото)

Што би одговориле ако ве прашаат за што најмногу жалите?

Многупати во животот не успеваме да ги направиме нештата за кои сонуваме условени од различни фактори: фи...
Што би одговориле ако ве прашаат за што најмногу жалите? (фото)

Шанса за средношколците со помал просек - „Образованието е поважно од просек 5.0“

Почнува проектот „Образованието е поважно од просек 5.0“, наменет за средношколци од цела Македонија кои ...
Шанса за средношколците со помал просек - „Образованието е поважно од просек 5.0“ (фото)

Најстариот човек на светот е 112-годишен Израелец кој го преживеал холокаустот

Денес, 27. јануари, е меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. Овој ден е воведен од страна на Обеди...
Најстариот човек на светот е 112-годишен Израелец кој го преживеал холокаустот (фото)

Како го замислувале женскиот оргазам пред 65 години

Да се опише оргазам не е едноставно. Тоа е едно од оние чувства кои кога ќе ти се случат едноставно знаеш...
Како го замислувале женскиот оргазам пред 65 години (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com