НОВИТЕТИ

Галаксија во тегла: Направи сам проект

Забава и за децата, и за родителите - проверете како да ја соберете целата галаксија во една тегла!
Галаксија во тегла: Направи сам проект (фото)

11 совети инспирирани од "Humans of New York"

Веројатно сте слушнале за "Humans of New York", фејсбук страната која прикажува слики од обични...
11 совети инспирирани од "Humans of New York" (фото)

Гушкајте се - денес е денот на прегратките!

Во чест на денот на прегратките, денес гушнете некого силно! Овој ден е посветен токму на јавното и често...
Гушкајте се - денес е денот на прегратките! (фото)

Пискелизирајте си го задникот и бидете хуманитарни!

Беше прашање на време кога технологијата ќе се вмеша во нашата долна облека. Погледнете ги овие неверојат...
Пискелизирајте си го задникот и бидете хуманитарни! (фото)

Секси дечки под туш: Инстаграм профил кој сакате да го следите

Ако бидеме реални, никој не изгледа толку добро под туш како момците кои можат да се видат на Инстаграм п...
Секси дечки под туш: Инстаграм профил кој сакате да го следите (фото)

Капиталниот труд „Сонологија“ од Димитрије Бужаровски издаден во Србија

Во Србија излезе од печат најновиот капитален труд од проф. д-р Димитрије Бужаровски Сонологија. Овој тру...
Капиталниот труд „Сонологија“ од Димитрије Бужаровски издаден во Србија (фото)

Дали сте меѓу оние 2% кои можат да ја решат Ајштајновата загатка?

Се нарекува „Ајнштајновата загатка“ бидејќи според легендата Ајнштајн ја измислил кога бил дете. Други па...
Дали сте меѓу оние 2% кои можат да ја решат Ајштајновата загатка? (фото)

Последната улога на Алан Рикман ќе ве трогне

Минатата година Алан Рикман и помогна на една желка да оствари многу важна улога.
Последната улога на Алан Рикман ќе ве трогне (фото)

Орхидеи со „мајмунски лица“ во чест на годината на мајмунот

Според Кинескиот лунарен календар 8ми фебруари 2016 година го обележува почетокот на годината на мајмунот...
Орхидеи со „мајмунски лица“ во чест на годината на мајмунот (фото)

Како да звучите паметно кога се чувствувате глупаво?

Во многу ситуации сте биле во недоумица, но не сте прашале никого за помош затоа што сте мислеле дека ќе ...
Како да звучите паметно кога се чувствувате глупаво? (фото)

Мал вовед во БДСМ

Сакате да додадете малку согласно „насилство“ во вашиот сексуален живот?
Мал вовед во БДСМ (фото)

Кратенки со кои ќе заштедите време на социјалите медиуми

Некои луѓе преферираат бескрајно кликање со маусот, додека пак други се „залепени“ за тастатурата. За сре...
Кратенки со кои ќе заштедите време на социјалите медиуми (фото)

19 кујнски трикови кои треба да ги знаете

Овие кујнски тајни и трикови нема да ги најдете во ниту еден готвач, а ќе ви откријат како да го спасите ...
19 кујнски трикови кои треба да ги знаете (фото)

Тајниот свет на снегулките

Многумина мислат дека снегулките се само замрзната вода - но ако ги споредите со коцка мраз, ќе видите де...
Тајниот свет на снегулките (фото)

Бонтон за правилно ракување во 14 земји низ светот

Секоја земја има свои обичаи, па важно е да се информираме пред да посетиме некое ново место. Некогаш дур...
Бонтон за правилно ракување во 14 земји низ светот (фото)

Како ќе изгледа човештвото за 1000 години?

Станавме повисоки. Живееме подолго - и поздраво од претходно. И благодарение на напредокот во технологија...
Како ќе изгледа човештвото за 1000 години? (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com