НОВИТЕТИ

Колку е нечиста вашата тастатура и како да ја исчистите?

Со сета таа прашина, мртва кожа, и микроби, тастатурите знаат да станат нечисти прилично брзо. Дознајте ш...
Колку е нечиста вашата тастатура и како да ја исчистите? (фото)

Секојдневни психолошки факти кои треба да ги знаете

Колку повеќе знаете за себе и за луѓето околу вас, толку полесно ќе можете да се движите низ патот нарече...
Секојдневни психолошки факти кои треба да ги знаете (фото)

8 совети кои ќе им го сменат животот на „зиморливите“

Постојат луѓе кои се жалат на ладното време постојано и кои уште во есен носат капа и шал за да не се раз...
8 совети кои ќе им го сменат животот на „зиморливите“ (фото)

Новогодишна здравица на 18 јазици

Новата година е буквално на прагот. Има ли подобра причината за да наздравиме?
Новогодишна здравица на 18 јазици (фото)

Пожарникари од Франција разголени за секси календар за 2016 година

Францускиот фотограф Фред Гоудон направи серија фотографии за да им оддаде почит на храбрите пожарникари....
Пожарникари од Франција разголени за секси календар за 2016 година (фото)

Инстаграм трендови кои мора да се „пензионираат“ во 2016 година

Инстаграм манијата ги достигна своите граници изминатата година. Фотографиите кои ги гледавме беа по одре...
Инстаграм трендови кои мора да се „пензионираат“ во 2016 година (фото)

Пандата која ја баравме доби метал верзија

Еуфоријата која ја создаде унгарскиот артист Гергели Дудас со неговите Божиќни загатки, продолжува со нов...
Пандата која ја баравме доби метал верзија (фото)

Нови англиски сленгови кои сакате да ги знаете

Американците се многу добри во смислување на нови сленгови кои толку добро опишуваат одредена состојба ил...
Нови англиски сленгови кои сакате да ги знаете (фото)

Необични и романтични новогодишни обичаи од целиот свет

Криење пајак во новогодишната елка, ставање слама во чевлите, длабење ротквици во интересни форми - се са...
Необични и романтични новогодишни обичаи од целиот свет (фото)

Што е мало и слатко, и не можеш да го најдеш?

Вистинска заразна ПАНДемија!
Што е мало и слатко, и не можеш да го најдеш? (фото)

Зимата е најдобрата сезона за читање

Читањето во лето и на плажа можеби е во мода, но и зимското читање има свои предности. Всушност, читање е...
 Зимата е најдобрата сезона за читање (фото)

Ramstore Mall усреќи 101 посетител!

Изминатиот петок (18.12.2015) беше среќен за 101 посетител на Ramstore Mall. Во предновогодишен амбиент и...
Ramstore Mall усреќи 101 посетител! (фото)

Светот под микроскоп

На микроскопски ниво обичните површини изгледаат како нешто што не е од овој свет. Нашиот универзум е нап...
Светот под микроскоп (фото)

Star Wars бебиња инспирирани од фотографијата која ја постираше Марк Закерберг

Денес, Марк Закерберг ги размрда социјалните мрежи постирајќи фотографија од својата ќерка Макс како џеда...
Star Wars бебиња инспирирани од фотографијата која ја постираше Марк Закерберг (фото)

12 секси фотографии која оваа акробатка ги направи за да го преболи бившиот

Руската акробатка позната под името Злата го објави својот календар за 2016 година, исполнет со луди акро...
12 секси фотографии која оваа акробатка ги направи за да го преболи бившиот (фото)

Шест нови премиум вина на „Стоби“ од специјална серија достапни за македонските потрошувачи

Винаријата „Стоби“ пушти во продажба шест нови премиум вина од специјалната серија „Приватна резерва“ (Pr...
Шест нови премиум вина на „Стоби“ од специјална серија достапни за македонските потрошувачи (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com