НОВИТЕТИ

Сè што беше популарно на Youtube во 2015 година во едно видео

Youtube го објави Youtube Rewind, микс кој ги спојува најпопуларните вирални видеа од 2015 година во едно...
Сè што беше популарно на Youtube во 2015 година во едно видео (фото)

Празнична креативност на лицата со даунов синдром

Лицата со Даунов синдром како и сите оние кои сакаат подеднакво и рамноправно општество, ќе ги здружат к...
Празнична креативност на лицата со даунов синдром (фото)

Зборовите на ќерката која трогна милиони

Видеото веќе има околу еден милион прегледи, а веруваме дека ретки се тие кои не биле трогнати од поракат...
Зборовите на ќерката која трогна милиони (фото)

Нова искра надеж за Искра

Искра Донева е поетеса со нескршлив дух. Користејќи го пишаниот збор како свој медиум таа пишува поезија ...
Нова искра надеж за Искра (фото)

Едноставен трик: како да заштедите на греење и да го направите домот потопол

Грејната сезона одамна почна, а со неа и големите сметки за греење. Вистинскиот зимски бран допрва ќе сле...
Едноставен трик: како да заштедите на греење и да го направите домот потопол (фото)

„Дебела“

"FAT" или „Дебела“ е супер краток анимиран филм кој раскажува приказна на девојка која страда од поремету...
„Дебела“ (фото)

Како да бидете секси кога правите „несекси“ работи

Тешко можете да бидете секси цело време... освен ако немате професионален секси тренер.
Како да бидете секси кога правите „несекси“ работи (фото)

17 работи кои секој маж мисли дека може да ги поправи

Без разлика на тоа дали навистина може или не може да поправи нешто, ниеден маж нема да ти каже „Не знам ...
17 работи кои секој маж мисли дека може да ги поправи (фото)

Причини зошто не треба да ги фрлате старите кесички чај?

За многу луѓе, кесичките од чај се користат само еднаш. Една кесичка = една шолја чај, а потоа се фрла. Ч...
Причини зошто не треба да ги фрлате старите кесички чај? (фото)

За детската среќа не треба многу! Хуманитарна акција во Ramstore Mall

Секое дете има право на подарок! Секое дете има право на прекрасна Нова Година! Секое дете има право на и...
За детската среќа не треба многу! Хуманитарна акција во Ramstore Mall (фото)

„Мое тело, мој избор“ - видео по повод меѓународниот ден посветен на лица со попреченост

Меѓународниот ден на лицата со попреченост е одлична прилика да размислите што мислите дека знаете за ова...
„Мое тело, мој избор“ - видео по повод меѓународниот ден посветен на лица со попреченост (фото)

Божиќната реклама која си поигра со емоциите на гледачите

Времето понекогаш е најдобриот подарок кој можете да го дадете.
Божиќната реклама која си поигра со емоциите на гледачите (фото)

21 пример за приготвување чај од сите агли на светот

Секој љубител на чај ќе ви потврди дека овој пијалак со векови е еден од омилени начини за освежување во ...
21 пример за приготвување чај од сите агли на светот (фото)

Рекламата на Coca Cola за љубовта на еден татко кон својот син ќе ви ги допре срцата

Без разлика на тоа што постојано читаме колку Coca Cola пијалакот е лош за здравјето, компанијата отсеког...
Рекламата на Coca Cola за љубовта на еден татко кон својот син ќе ви ги допре срцата (фото)

„Добар проект“, иницијатива за развој на млади таленти

Во рамките на 5. издание на Skopje Design Week, беше промовирана и иницијатавата “Добар проект”, која има...
„Добар проект“, иницијатива за развој на млади таленти (фото)

Google има изненадување на фановите на "Star Wars"

Како дел од кампањата пред премиерата на филмот “Star Wars: The Force Awakens“, компанијата Google одлучи...
Google има изненадување на фановите на "Star Wars" (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com