НОВИТЕТИ

13 неверојатни факти кои нема да верувате дека се вистинити

Често се случува да чуеме работи кои звучат вистинити, но после малку истражување се покажуваат како лажн...
13 неверојатни факти кои нема да верувате дека се вистинити (фото)

Најчудни обичаи поврзани со пиење во светот

Размислувате да отпатувате во Италија? Не ни помислувајте да нарачате пиво со вечерата! Всушност, следнио...
Најчудни обичаи поврзани со пиење во светот (фото)

Ги запишувал сите причини поради кои неговата сопруга плаче

... и две од причините вклучуваат лебеди.
Ги запишувал сите причини поради кои неговата сопруга плаче (фото)

Златно Славејче со Вива Сокови

Секаде каде што има забава и дружење меѓу децата, таму е и Вива. Со поддршката на најпознатиот детски фес...
Златно Славејче со Вива Сокови (фото)

8 работи кои можете да ги направите со фен (освен да ја исушите косата)

Добриот фен за коса може да ви помогне да направите супер фризура, но и неговите други употреби ќе ви се ...
8 работи кои можете да ги направите со фен (освен да ја исушите косата) (фото)

Интересни факти кои ќе ви го направат денот поубав

Лошите вести лесно се продаваат, па медиумите често се фокусираат на негативните работи и ги игнорираат и...
Интересни факти кои ќе ви го направат денот поубав (фото)

5 работи што влијаат на вашите сонови

Кога спиеме нашето тело прави се што може за да остане заспано. Така наместо да не разбудат, надворешните...
5 работи што влијаат на вашите сонови (фото)

Цевитана во потрага по суперхерои од секојдневието

Преку промовирање на обичните суперхерои од секојдневието, Цевитaна си постави за цел да ја подигне свест...
Цевитана во потрага по суперхерои од секојдневието (фото)

Еволуцијата на Земјата во 60 секунди

570 милиони години еволуција! Тоа е прилично големо градиво. Ако го гледате во 60 секунди подобро да не т...
Еволуцијата на Земјата во 60 секунди (фото)

Нов маркет од ланецот Рамстор маркети се отвори во Аеродром, Скопје

“Нашите инвестиции продолжуваат со истото темпо и следната година.”
Нов маркет од ланецот Рамстор маркети се отвори во Аеродром, Скопје (фото)

Еволуција на Барби од 1959 година до денес

Како и секоја модерна девојка, така и Барби ги следи трендовите на убавина.
Еволуција на Барби од 1959 година до денес (фото)

15 интересни факти за соновите

Сонувањето е едно од најинтересните и најмистериозните искуства во нашите животи. <br />За време н...
15 интересни факти за соновите (фото)

Препорака за добри филмови и одлични пуканки

Во овие студени есенски денови останете дома и пополнете го вашето време гледајќи некој од најдобрите ром...
Препорака за добри филмови и одлични пуканки (фото)

Уште интересни факти за пенисот

Се чини од интересни факти за пенисот никогаш не може да ни биде доста. А, еве уште 7 факти кои овој неве...
Уште интересни факти за пенисот (фото)

10 начини на кои сода бикарбоната ќе ви го олесни животот

Сода бикарбоната ја има во секое домаќинство, но многу често нејзината употреба ја земаме здраво за готов...
10 начини на кои сода бикарбоната ќе ви го олесни животот (фото)

Се' што не знаете во врска со ладното!

Овие денови кога сите се обидуваме да се стоплиме добро е да имаме вистински сознанија за нашиот „најголе...
Се' што не знаете во врска со ладното! (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com