НОВИТЕТИ

Што жените и мажите откриваат што мислат за користењето кондом

Краткиот филм начерен "When It's On It's On" ги прашува жените и мажите какво е нивното мислење за корист...
Што жените и мажите откриваат што мислат за користењето кондом (фото)

Неколку причини зошто повеќе да патувате

Впуштете се во непознатото и отворете ги сетилата! Вдишете искуство и издишете спомени!
Неколку причини зошто повеќе да патувате (фото)

Како да ја најдете сродната душа?

Момците од Јутјуб каналот REACT овој пат ги собраа „реакторите“ за да одговорат интересни прашања поставе...
Како да ја најдете сродната душа? (фото)

Едноставни трикови кои ќе ве направат поздрави

Што ако ви кажеме дека постојат некои мали трикови кои можат да ви помогнат да се чувствувате подобро и д...
Едноставни трикови кои ќе ве направат поздрави (фото)

Застрашувачки ефективни постери за СПБ од Втората светска војна

... на кои жените се секогаш виновни! <br /> <br />Постерите за сексуално здравје од 40-тите...
Застрашувачки ефективни постери за СПБ од Втората светска војна (фото)

Како се формираат сеќавањата и како да ги зачуваме?

Замислете си некоја случка на која вивидно се сеќавате. Потоа обидете се да се сетите што сте имале за ру...
Како се формираат сеќавањата и како да ги зачуваме? (фото)

Соковите Вива го привлекоа вниманието на АНУГА 2015, најголемиот светски саем во прехранбената индустрија

Најголемиот македонски производител на природни овошни сокови, нектари и пијалаци, компанијата Вивакс, ус...
Соковите Вива го привлекоа вниманието на АНУГА 2015, најголемиот светски саем во прехранбената индустрија (фото)

Како Холанѓаните ги добиле своите велосипедски патеки

Краток, но интересен документарец на историја на Холандија и велосипедите. Кај нас велосипедските патеки ...
Како Холанѓаните ги добиле своите велосипедски патеки (фото)

Касу марзу, деликатес за храбри

На италијанскиот остров Сардинија постои сирење со име касу марзу. Овој деликатес се прави од овчо млеко,...
Касу марзу, деликатес за храбри (фото)

5 друштвени игри кои може да се играат само со Chips King смоки

Со Chips King никогаш не ви е здодевно. Побрзајте до вашата најблиска продавница, купете неколку пакетчињ...
5 друштвени игри кои може да се играат само со Chips King смоки (фото)

Безопасни работи кои можат да ве убијат ако претерате

Дали знаевте дека две семки од цреша можат да ве убијат? А дека ако испиете шест литри вода може да запад...
Безопасни работи кои можат да ве убијат ако претерате (фото)

Вистинската Алиса од земјата на чудата

За филмските студија не е невообичаено да користат реални референци кои ќе им помогнат да ги визуелизираа...
Вистинската Алиса од земјата на чудата (фото)

Брз лесен трик со кој ќе проверите дали јајцето е тврдо варено

Супер трик со кој ќе си го олесните готвење кој вклучува лесно вртење на јајцето на дрвена површина и доп...
Брз лесен трик со кој ќе проверите дали јајцето е тврдо варено (фото)

Што децата ширум светот мислат за војната?

Четиригодишната Ела од Лондон никогаш во својот живот не го чула зборот војна. „Војна?“ прашува таа збуне...
Што децата ширум светот мислат за војната? (фото)

Најскапиот гердан на светот

Уникатните парчиња се безвременски. Ако направиш парче кое е толку уникатно, тоа никогаш нема да излезе о...
Најскапиот гердан на светот (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com