НОВИТЕТИ

Чајанката на Алиса во земјата на чудата во стилот на познатите уметници

Сцената со чајанката во анимираниот филм на Дизни од 1951, „Алиса во земјата на чудата“ само по себе е ма...
Чајанката на Алиса во земјата на чудата во стилот на познатите уметници (фото)

10 Случајни откритија

Случајните откритија можат да го сменат светот, а досега тоа и навистина го направија. Да се работи на не...
10 Случајни откритија (фото)

Што ќе му се случи на вашето тело ако престанете да јадете?

Од нагли промени во разположението до губење на мускулната маса видете како реагира човечкото тело во ова...
Што ќе му се случи на вашето тело ако престанете да јадете? (фото)

Машките костими за капење низ декадите... се многу смешни

Какви костими за капење ви се допаѓаат кај мажите? Дали на плажа сакате да видите маж во куси шорцеви или...
Машките костими за капење низ декадите... се многу смешни (фото)

Како да го претворите вашиот смартфон во 3Д холограм?

Не го фрлајте купот на стари компакт дискови толку бргу! Сега можете да ги искористите за да направите св...
Како да го претворите вашиот смартфон во 3Д холограм? (фото)

Како да препознаете свежа риба?

Набрзо по уловот кај рибата се случуваат низа на биохемиски и микробиолошки процеси кои можат да ви помог...
Како да препознаете свежа риба? (фото)

Астрофинансии, како вашиот хороскоп знак раководи со парите?

Каков е вашиот однос кон финансиите? Дали спаѓате во штедливите (и скржави) знаци, или пак сте еден од он...
Астрофинансии, како вашиот хороскоп знак раководи со парите? (фото)

Реклами за кондоми кои се сè освен секси

За да ја промовираат својата ултратенка серија на кондоми, јапонскиот бренд Окамото креираше три смешни в...
Реклами за кондоми кои се сè освен секси (фото)

Слатки верверички како дел од „Star Wars"

Лего мастерот и уметник Крис Меквеи креирал интересна серија во која се вклучени слатки верверички и мали...
Слатки верверички како дел од „Star Wars" (фото)

„Да го спакувам или не?“

... прашањето е сега! Девојките се познати по тоа што често пакуваат полни куфери, понекогаш и со „глупос...
„Да го спакувам или не?“ (фото)

Каков вкус има храната за кучиња?

Милениците се дел од семејството, па зошто да не ги храниме со храна која е компатибилна за исхрана и на ...
Каков вкус има храната за кучиња? (фото)

Муслиманска „лолита" мода инспирирана од Јапонија

Овој тренд никој не би можел да го предвиди. Муслиманските фанови на јапонскиот лолита тренд почнале да г...
Муслиманска „лолита" мода инспирирана од Јапонија (фото)

Дали правилно консумирате кафе?

Многу од нас се робови на утринскиот ритуал на консумирање доза кофеин, но ако сакате да ги искористите п...
Дали правилно консумирате кафе? (фото)

Што мислат децата за моделите во модните кампањи?

Децата ја кажуваат вистината, а шпанската уметница Јоланда Доминикес им помага во тоа. Во нејзиното ново ...
Што мислат децата за моделите во модните кампањи? (фото)

Како правилно да држите стапчиња за јадење?

Постојат многу правила за користење на стапчињата според бонтон. Во Јапонија дури постојат и школи во кои...
Како правилно да држите стапчиња за јадење? (фото)

#ВиваЛаДружба на плажите во Охрид и Дојран

Вива девојките овој викенд, ги посетија плажите на Охрид и Дојран и на посетителите им понудија освежувањ...
#ВиваЛаДружба на плажите во Охрид и Дојран (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com