НОВИТЕТИ

Ева Лонгорија ја сподели првата фотографија со новороденото бебе

Нашата омилена ѕвезда од серијата „Очајни домаќинки“ минатиот месец се породи со своето прво дете. На 19 ...
Ева Лонгорија ја сподели првата фотографија со новороденото бебе (фото)

Шерил и Лиам Пејн ставија крај на љубовната врска

Шерил и Лиам Пејн тажните вести ги споделија со фановите во неделата, кога објавија дека ставаат крај на ...
Шерил и Лиам Пејн ставија крај на љубовната врска (фото)

Како времето влијае врз вашето расположение?

Сонцето има огромно влијание врз нашето расположение. Кога денот е подолг и кога времето е сончево, еднос...
Како времето влијае врз вашето расположение? (фото)

Анџелина Џоли ги освои обожавателите со нежната комбинација на кралскиот настан

Додека кралицата Елизабета II мораше да го откаже своето присуство на кралскиот настан, Анџелина Џоли се ...
Анџелина Џоли ги освои обожавателите со нежната комбинација на кралскиот настан (фото)

Акција во Bella: памучни палта за летната свежина

Во екот на променливото време, одберете ги памучните палта на Bella и уживајте во летната свежина!
Акција во Bella: памучни палта за летната свежина (фото)

Пријанка Чопра и Ник Џонас повеќе не ја кријат својата љубов

Повеќе од еден месец се зборува за тоа дека познатата глумица Пријанка Чопра и славниот пејач Ник Џонас с...
Пријанка Чопра и Ник Џонас повеќе не ја кријат својата љубов (фото)

Се венчаа ѕвездите од „Game of Thrones“ - погледнете ги фотографиите од свадбата на Кит Харингтон и Роуз Лесли

Во саботата во Шкотска, Кит Харинготн и Роуз Лесли официјално стапија во брак. Главните ѕвезди од серијат...
Се венчаа ѕвездите од „Game of Thrones“ - погледнете ги фотографиите од свадбата на Кит Харингтон и Роуз Лесли (фото)

Џастин Бибер јавно потврди која е неговата нова девојка?

Џастин Бибер постојано започнува нови љубовни врски, но многу брзо става крај на истите. Во последните го...
Џастин Бибер јавно потврди која е неговата нова девојка? (фото)

Светот зачуден од неприкладното модно издание на Меланија Трамп

Првата дама на САД многу често е главна тема за разговор поради своите модни избори, но овој пат нејзинио...
Светот зачуден од неприкладното модно издание на Меланија Трамп (фото)

Прво интервју со таткото на Меган Маркл по кралската свадба: „Хари ја побара нејзината рака преку телефон“

Томас Маркл, таткото на Меган Маркл, за првпат зборуваше за настаните поврзани со кралската свадба. Во ин...
Прво интервју со таткото на Меган Маркл по кралската свадба: „Хари ја побара нејзината рака преку телефон“ (фото)

6 причини зошто патувањето е добро

Најдобриот начин да се запознаеме со туѓите култури и начини на живеење е преку патувањето.
6 причини зошто патувањето е добро (фото)

Неверојатниот живот на Роберт Вадлоу - највисокиот човек во историјата

Роберт Вадлоу се родил на 22 февруари 1918 во САД. Поради тоа што се родил со нормална должина и со 3,7 к...
Неверојатниот живот на Роберт Вадлоу - највисокиот човек во историјата (фото)

Morion – затоа што секоја дама заслужува безвременски, уникатен и драгоцен подарок

Во периодот исполнет со свечености, одберете подарок за каков што секоја дама сонува.
Morion – затоа што секоја дама заслужува безвременски, уникатен и драгоцен подарок (фото)

Начинот на кој седите може многу да ви открие за вашиот карактер

Невербалната комуникација е составен дел од секојдневниот живот и претставува важен сегмент од животот на...
Начинот на кој седите може многу да ви открие за вашиот карактер (фото)

Работи кои сигурно не ги забележавте на кралската свадба

Сѐ уште не можеме да престанеме да зборуваме за кралската свадба! Сигурно веќе ви е доста од информациите...
Работи кои сигурно не ги забележавте на кралската свадба (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com