НОВИТЕТИ

„Што е љубов?“, видео кое ќе ви го разубави денот

„Што е љубов?“ Прашање кое делува едноставно, но всушност нема едноставен, ниту пак точен или погрешен од...
„Што е љубов?“, видео кое ќе ви го разубави денот (фото)

10 најскапи градови во светот

Титула за најскап град за живот во 2015 година му припадна на Сингапур, кој според Индексот на трошоци за...
10 најскапи градови во светот (фото)

Фотографиите од медениот месец на двојката од #FollowMeTo се прекрасни

Мурад и Наталиа Осман му станаа познати на светот преку нивниот Инстаграм профил #FollowMeTo, каде руски...
Фотографиите од медениот месец на двојката од #FollowMeTo се прекрасни (фото)

Како настануваат изгореници од сонце?

Постојано слушаме за тоа како не треба да излегуваме на сонце незаштитени, а во случај да не го послушаме...
Како настануваат изгореници од сонце? (фото)

Што е калорија?

Постојано слушаме за калории: Колку калории има во едно колаче? Колку калории можат да бидат согорени ако...
Што е калорија? (фото)

Кога и каде било издадено првото модно списание?

Пред повеќе од 400 години во Париз, се разбира, било издадено првото модно списание наречено "Le Mercure ...
Кога и каде било издадено првото модно списание? (фото)

Како кошмарите можат да бидат добри за вас?

Никој не сака да биде тероризиран од кошмари или лоши сонови, но научниците веруваат дека тие всушност се...
Како кошмарите можат да бидат добри за вас? (фото)

Тајната на среќата во 60 секунди

Видеото „Тајната на среќата“ е духовит и брутално искрен водич кој во 60 секунди нуди совети кои можат да...
Тајната на среќата во 60 секунди (фото)

100 години наназад во машката мода

Откако ги објавија „100 години женска мода“ и „100 години шминка“, Mode Glam се враќаат со уште едно виде...
100 години наназад во машката мода (фото)

Што се случува во вашето тело во 24 часа

Нашето тело е просто неверојатно! За едно деноноќие, од изгрејсонце до следното утро во него се случуваат...
Што се случува во вашето тело во 24 часа (фото)

Водич за како да не умрете додека сликате селфи

Официјален водич наречен „Безопасно селфи“ за тоа како да сликате селфи без да си го загрозите животот.
Водич за како да не умрете додека сликате селфи (фото)

Едноставен трик кој ќе ви помогне побргу да заспиете

Ако имате проблеми со заспивање сигурно веќе ги знаете основните правила: избегнувајте кофеин попладне, и...
Едноставен трик кој ќе ви помогне побргу да заспиете (фото)

Како да го оладите пијалакот за 2 минути?

Надвор е речиси 35 степени Целзиусови! Па затоа овој мал и корисен трик сигурно ќе ви се најде за брзо ра...
Како да го оладите пијалакот за 2 минути? (фото)

Шатори кои ви овозможуваат да спиете меѓу дрвјата

Компанијата за произведување на шатори „Tentsile” последно произведе три нови модели на шатори кои овозмо...
Шатори кои ви овозможуваат да спиете меѓу дрвјата (фото)

Колку шеќер има во вашиот омилен алкохолен пијалак?

Дали вечерва ќе нарачате вотка боровница или бело вино? Разликата помеѓу овие два пијалаци е цели 6 лажиц...
Колку шеќер има во вашиот омилен алкохолен пијалак? (фото)

Како лесно да ги исчистите црешите или вишните од семки?

Сигурно знаете одлични рецепти со цреши или вишни, но понекогаш ги избегнувате едноставно затоа што не ви...
Како лесно да ги исчистите црешите или вишните од семки? (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com