НОВИТЕТИ

На што мастурбираат порно ѕвездите?

Веб страницата „WoodRocket" објави интересно видео во кое прашуваат порно актери што е тоа што ги возбуду...
На што мастурбираат порно ѕвездите? (фото)

6 начини на кои патувањето вe прави подобра личност

Патувањето е веројатно единствената активност за која сите луѓе би се согласиле дека ја сакаат. Кој не са...
6 начини на кои патувањето вe прави подобра личност (фото)

Колку навистина се штетни клима уредите?

За време на спарните летни месеци често поминуваме време во климатизирани простории, со часови директно и...
Колку навистина се штетни клима уредите? (фото)

Кондоми кои ја менуваат бојата во допир со инфекции

Тројца студенти на академијата Исак Њутон во Есекс, Обединетото Кралство измислија кондоми кои ја менуваа...
Кондоми кои ја менуваат бојата во допир со инфекции (фото)

Како најлесно да излупите компири?

Како вие ги лупите компирчињата? Постојат ножиња кои се наменети за тоа, но понекогаш тоа е исцрпувачки, ...
Како најлесно да излупите компири? (фото)

Што прави вашиот мозок додека вие спиете?

Вие можеби спиете, но не и вашиот мозок...
Што прави вашиот мозок додека вие спиете? (фото)

Како се викаат пенисите на познатите?

„Magic Mike" не и остава многу на имагинацијата претставувајќи ја анатомијата на Чанинг Татум. Знаевте ли...
Како се викаат пенисите на познатите? (фото)

Јапонски соби мали колку кутија од чевли

Монти Пајтон имаат еден настап на кој се расправаат кој бил посиромашен кога бил мал. Тогаш едниот од нив...
Јапонски соби мали колку кутија од чевли (фото)

Апликација која ќе ви го направи будењето забавно

Повеќето луѓе веќе не користат класичен часовник како аларм, туку се будат со своите паметни телефони. Иа...
Апликација која ќе ви го направи будењето забавно (фото)

Како технологијата не уништува како луѓе

Луѓето се повеќе и повеќе се заглавени со погледот кон нивниот телефон, без разлика што прават. Тоа стану...
Како технологијата не уништува како луѓе (фото)

„Ќе зажалиш за таа тетоважа кога ќе остариш“

Кога некој ви ја каже оваа реченица кажете му да чуе што овие постари лица имаат да кажат.
„Ќе зажалиш за таа тетоважа кога ќе остариш“ (фото)

На Технолошко металуршкиот факултет успешно се произведува дизел гориво од отпад

Овие експерименти покажуваат дека во Македонија отпадот може да најде соодветна преработка во гориво кое ...
На Технолошко металуршкиот факултет успешно се произведува дизел гориво од отпад (фото)

Овие 60+ годишни луѓе ги кршат сите стереотипи за годините

Речиси сите имаме погрешна перспектива за староста дека откако ќе остариме, најубавите години вече помина...
Овие 60+ годишни луѓе ги кршат сите стереотипи за годините (фото)

Koи се најчистите градови во светот

Казни, јавно понижување и граѓански иницијативи, секој град има различен начин за справување со градската...
Koи се најчистите градови во светот (фото)

Што ако живеевте на друго место?

Местото на раѓање е како лотарија која ја одредува нашата судбина. Ако бевте родени во некоја друга земја...
Што ако живеевте на друго место? (фото)

Карванот Вива и Златно Славејче развеселија повеќе од 6000 деца

Со многу забава, игри и песни, карванот на Вива и хорот на Златно Славејче го заокружи своето прво успешн...
Карванот Вива и Златно Славејче развеселија повеќе од 6000 деца (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com