НОВИТЕТИ

Што носат жените со себе за самоодбрана?

Студентот Тејлор Јоком од Ајова, САД одлучил да ги праша своите соученички што носат во својата чанта за ...
Што носат жените со себе за самоодбрана? (фото)

Најновиот тренд во светот: влакна под пазувите

Верувале или не – влакната под пазувите се повторно тренд. За некои жени овој тренд е протест против стан...
Најновиот тренд во светот: влакна под пазувите (фото)

Видео: Дали големината на пенисот е навистина важна?

Ова прашање е доста често поставувано. Иако страста под јорганчето е навистина важна, многу од девојките ...
Видео: Дали големината на пенисот е навистина важна? (фото)

Краток филм за проблеми кои постарите лица ги имаат со новата технологија кој ќе ви го скрши срцето

Ова духовито и трогателно кратко филмче зборува за проблемите со кои се соочува постарата генерација која...
Краток филм за проблеми кои постарите лица ги имаат со новата технологија кој ќе ви го скрши срцето (фото)

10 кул психолошки трикови кои „работат“ на секого

Пробајте ги триковиве на пријатели, децата или некој друг близок и импресионирајте ги. Бонус е тоа што ќе...
10 кул психолошки трикови кои „работат“ на секого (фото)

Дали го гледате малиот бел зајак?

На Youtube е објавено едно навистина интересно видео на кое сноубордер успева да избега од лавина, но она...
Дали го гледате малиот бел зајак? (фото)

100 години мода во 150 секунди

Следниот пат кога ќе се самосожалувате бидејќи „немате што да носите“ сетете се дека жените никогаш нема ...
100 години мода во 150 секунди (фото)

Со велосипед до ослободување на жените

Колку и да ја сакаме велосипедската култура и го застапуваме се она за кое таа се залага, веројатно едно ...
Со велосипед до ослободување на жените (фото)

Млади спортистки кои се вистинска инспирација

Поради некоја чудна причина, светот сака да ги прикажува младите девојки облечени во розеви фустанчиња за...
Млади спортистки кои се вистинска инспирација (фото)

Три генијални феминистки измислија гаќички кои можат да го сменат светот

Близначките Рада и Мики Агравал и нивната пријателка Антонија Дунбар креираа долна облека со апсорбирачка...
Три генијални феминистки измислија гаќички кои можат да го сменат светот (фото)

Тест кој открива ги открива вашите длабоко потиснати емоции

Кого најмалку би сакале да видите во темница?
Тест кој открива ги открива вашите длабоко потиснати емоции (фото)

Како реагираат животните кога ќе се видат во огледало?

Резултатите се забавни и смешни, а леопардот најверојатно најмногу ќе ве воодушеви.
Како реагираат животните кога ќе се видат во огледало? (фото)

10 трикови за одлични фотографии

Фотографија е еден од најдобрите начини за да ги зачувате засекогаш убавите моменти во животот. Денес реч...
10 трикови за одлични фотографии (фото)

Како изгледа еден ден во животот на уличните кучиња

Ова трогателно видео го прикажува животот на еден напуштен пес во светот во кој нема место за него.
Како изгледа еден ден во животот на уличните кучиња (фото)

Ретро фотографии од горди мажи облечени како жени

Уште пред воопшто да постои терминот "drag queen" мажите се облекувале како жени. И не зборуваме за време...
Ретро фотографии од горди мажи облечени како жени (фото)

Што би се случило ако снема кислород на 5 секунди?

Дали некогаш сте се запрашале какво апокалиптично сценарио не очекува ако исчезне целиот кислород на земј...
Што би се случило ако снема кислород на 5 секунди? (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com