НОВИТЕТИ

10 загатки за будење на умот

Одвојте неколку минути и одговорете ги овие забавни прашања.
10 загатки за будење на умот (фото)

Кој вели дека сирените не постојат?

Повеќето од децата сонуваат да станат доктори, пожарникари или астронаути кога ќе пораснат. Мелиса Дон, и...
Кој вели дека сирените не постојат? (фото)

Што работеле жените пред еден век?

Модерните жени им должат многу на жените од минатото. Пред 100 години, жените докажале дека нивната работ...
Што работеле жените пред еден век? (фото)

Менитоо: Со клик до оброк

Имаме чест и задоволство да ви ја претставиме страницата menitoo.mk, нова платформа за онлајн нарачки на ...
Менитоо: Со клик до оброк (фото)

Најсреќните луѓе на светот

Интересни приказни за среќни луѓе кои звучат како да се измислени ... но не се!
Најсреќните луѓе на светот (фото)

Еволуција на секс играчките

Секс играчките имаат долга и интересна историја. Но, вистински предизвик е да се дефинира историјата на с...
Еволуција на секс играчките (фото)

Како да се одлободите од непријатните мириси во машината за перење алишта

Помислата на перење алишта многумина ги асоцира на мирис на чистота, но често се случува тоа да не е случ...
Како да се одлободите од непријатните мириси во машината за перење алишта (фото)

Одберете симбол и проверете што тоа кажува за вас

Симболите одсекогаш ги привлекувале луѓето. Тие во себе содржат претстава за одредено значењето, кои подс...
Одберете симбол и проверете што тоа кажува за вас (фото)

Како да преживеете во случај да се најдете во лифт кој паѓа?

Многу од нас секојдневно се служат со лифт. Но иако возењето со лифт претставува рутина, некои од нас чес...
Како да преживеете во случај да се најдете во лифт кој паѓа? (фото)

Инспиративна тинејџерка со Даунов синдром која ги менува стандардите за убавина

Ова е Меделин Стујард. Таа има 18 години и живее во Брисбејн, Австралија. Меди е амбициозен модел, и има ...
Инспиративна тинејџерка со Даунов синдром која ги менува стандардите за убавина (фото)

Можете ли да ја погодите формата?

Овие три едентични фигури заедно прават една форма. Можете ли да погодите која пред да заврши видеото?
Можете ли да ја погодите формата? (фото)

Како децата го замислуваат сексот?

Веб-сајтот „BuzzFeed” направил мало истражување на тема како нивните читатели го замислувале сексот кога ...
Како децата го замислуваат сексот? (фото)

Испратете го вашето селфи во вселената

„The Planetary Society" е проект на Бил Нај и Нил ДеГрас Тајсон кој ви овозможува да го испратите вашето ...
Испратете го вашето селфи во вселената (фото)

Како да се ослободите од здодевните мравки на природен начин

Сигурно барем еднаш во животот сте се сретнале со колона на мравки во собата, во тоалетот, на терасата, в...
Како да се ослободите од здодевните мравки на природен начин (фото)

Работи кои треба да ги знаете за љубомората и завидливоста

Љубомората и завидливоста се комплексни емоции. Зошто се толку непријатни и како можете да ги контролират...
Работи кои треба да ги знаете за љубомората и завидливоста (фото)

Виена ги замени малите човечиња на семафорите со среќни ЛГБТ парови

Во пресрет на овогодишната Евровизија која ќе се одржи на 23-ти мај, семафорите во Виена добија ново руво...
Виена ги замени малите човечиња на семафорите со среќни ЛГБТ парови (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com