НОВИТЕТИ

Како најлесно да излупите авокадо?

Дали до сега погрешно лупевте авокадо? Погледнете го ова видео и научете како да го направите тоа најлесн...
Како најлесно да излупите авокадо? (фото)

Што ќе се случи ако децата ги стават мајките на детектор за лаги?

Што би ја прашале вашата мајка ако имате детектор за лаги? Вистината секогаш излегува на виделена велат, ...
Што ќе се случи ако децата ги стават мајките на детектор за лаги? (фото)

Индиската бајка на момчето кое ја фотографира девојка си низ светот

Веројатно веќе сте слушнале за Инстаграм профилот на Мурад Осман и неверојатните фотографии од неговата д...
Индиската бајка на момчето кое ја фотографира девојка си низ светот (фото)

Како се врзува турбан од 100 килограми?

Дастаар или Пагри или Паг, се термини кои се користат за покривала за глава поврзани со Сикизмот, и се ва...
Како се врзува турбан од 100 килограми? (фото)

Зборови кои го променија светот

„Револуција не е вечера.“
Зборови кои го променија светот (фото)

Берлин по Хитлеровата смрт

Благодарение на архивскиот материјал кој пред неколку дена беше објавен од страна на Кронос Медиа, светот...
Берлин по Хитлеровата смрт (фото)

На што мирисаме?

Мирисите на телото често се резултат на бактериска активност. На пример, кога бактериите кои живеат на на...
На што мирисаме? (фото)

15 секси криминалци

Откако пред некое време на интернет вирално се прошири фотографијата од згодниот затвореник по кој девојк...
15 секси криминалци (фото)

Детски работи кои не прават среќни и како возрасни

Секако животот на возрасните не е толку невин и забавен како на децата, но кој вели дека треба да биде зд...
Детски работи кои не прават среќни и како возрасни (фото)

20 ултра згодни момци готват

Има ли нешто посекси од маж кој готви? Дури и ако само прави сендвич, едноставно сакате да го грабнете и ...
20 ултра згодни момци готват (фото)

„Садиме здрави навики“ со ВИВА и најмладите

Како цел од својот концепт за здрава исхрана и здрави навики, компанијата Вивакс спроведе еко акција со с...
„Садиме здрави навики“ со ВИВА и најмладите (фото)

Кој е вашиот фетиш?

Порнографијата е еден од најголемите, а сепак најмалку обработени популарни дискурси. Оваа мултибилијарде...
Кој е вашиот фетиш? (фото)

22 среќни факти за светот

Барате нешто што ќе ве развесели? Овие среќни факти дефинитвно ќе измамат насмевка на вашето лице.
22 среќни факти за светот (фото)

Теле со бизарен изглед родено во Индија

Пред пет месеци во Нарнаул, Индија се роди суштество со бизарен изглед. Малото теле има две усти, на кои ...
Теле со бизарен изглед родено во Индија (фото)

Проверете колку добро слушате

Дали вашиот слух е постар од вас? Можеби гласните забави си ја земале својата жртва.
Проверете колку добро слушате (фото)

Застрашувачки ефекти од загадувањето кои ќе ве натераат да размислите

Загадувањето е еден од најигнорираните концепти во модерниот свет. Ефектите можеме да ги забележиме на се...
Застрашувачки ефекти од загадувањето кои ќе ве натераат да размислите (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com