НОВИТЕТИ

Што вие можете да направите за планетата Земја?

Секоја година на 22-ри април, на Денот на планетата Земја се обележува годишницата од што многумина го см...
Што вие можете да направите за планетата Земја? (фото)

Дали сте предвидливи? Откријте со овој трик!

Во математиката и логиката предвидливоста и причината за однесувањето кое е повторува е основа за се. Пог...
Дали сте предвидливи? Откријте со овој трик! (фото)

21 начин да отворите пиво без отварач

Има ли нешто пофрустрирачки од моментот кога некој ќе ви врачи совршено оладено пиво, но не и отварач? По...
21 начин да отворите пиво без отварач (фото)

Каде има најубави жени во светот?

Има 195 земји во светот, а луѓето постојано се прашуваат која држава има најубави жени. Тоа е прашање за ...
Каде има најубави жени во светот? (фото)

Како изгледа идеалниот пенис?

Забавно е кога жените разговараат за тоа како треба да изгледа идеалниот пенис. Овие неколку девојки за в...
Како изгледа идеалниот пенис? (фото)

6 болести измислени само за жени

Бизарните дијагнози, како „велосипедско лице“, кои лекарите некогаш со леснотија им ги препишувале на жен...
6 болести измислени само за жени (фото)

25 работи кои сите девојки ги прават, ама не признаваат

Девојки да бидеме реални. Понекогаш сите имаме свои моменти. Секако виртуози сме во целото „Јас сум девој...
25 работи кои сите девојки ги прават, ама не признаваат (фото)

Фотографијата која за малку ќе го чинеше живот

Пакистанскиот фотограг Атиф Саеед успеал да го фати овој величествен кадар само момент пред лавот да скок...
Фотографијата која за малку ќе го чинеше живот (фото)

Нова апликација која ви го анализира гардероберот и ви бира комбинации

Можеби иднината од Back to the Future никогаш не се случи, но сега барем постои нешто што наликува на про...
Нова апликација која ви го анализира гардероберот и ви бира комбинации (фото)

16 трикови со кои ќе го победите дождливото време

Не дозволувајте априлските дождови да ви го „накиснат“ расположението. Искористете ги овие трикови за да ...
16 трикови со кои ќе го победите дождливото време (фото)

6 тестови и трикови за мозокот

Еве еден предизвик за вас, ако успеете да не бидете измамени до крајот на статијава имате златна ѕвезда и...
6 тестови и трикови за мозокот (фото)

Колку е добар вашиот вид?

Кого гледате, Алберт Ајнштајн или Мерилин Монро? Оваа оптичка илузија може да открие многу за вашиот вид....
Колку е добар вашиот вид? (фото)

10 трикови со водород пероксид

Светот е фокусиран на јаболковиот оцет и чудата кои ги прави, а водород пероксидот (хидроген) како да е п...
10 трикови со водород пероксид (фото)

Сурфање во урбаната џунгла

Од доцните 60ти сурферите се собираат на брегот на малата и студена река која минува низ локалниот парк в...
Сурфање во урбаната џунгла (фото)

Моќно видео кое ќе го смени начинот на кој гледате на жените

Ова видето не е наменето само за оние со сексистичка идеологија кои веруваат дека силувањето се случува п...
Моќно видео кое ќе го смени начинот на кој гледате на жените (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com