НОВИТЕТИ

Играјте Pac-Man на која било улица во светот

Знаевте ли дека речиси сите улици во светот можат да се претворат во патеки за играње Pac-Man? Генијалцит...
Играјте Pac-Man на која било улица во светот (фото)

Кога облеката прави да изгледате подебело?

Без разлика на тоа кој број носите понекогаш облеката може да направи да изгледате како да имате некој ки...
Кога облеката прави да изгледате подебело? (фото)

Првоаприлски шеги за вашите пријатели кои имаат iPhone

Имате пријатели кои имаат iPhone и заслужуваат да бидат зезнати за 1ви април? Секој кој си го остава теле...
Првоаприлски шеги за вашите пријатели кои имаат iPhone (фото)

Ретки винтиџ фотографии од Џон Ленон и Јоко ОНо

Во септември 1980-та година, јапонската фотографка Кишин Шинојама поминала два дена во Њујорк со Џон Лено...
Ретки винтиџ фотографии од Џон Ленон и Јоко ОНо (фото)

Пар кој патува низ светот и се венчава на шест континенти

Целта на Риан Вудлјард и Чита Плат е да имаат 38 венчавки во 83 дена.
Пар кој патува низ светот и се венчава на шест континенти (фото)

Што значи „да станеш на лева нога“?

Дали сте забележале дека оваа необична фраза може да се сретне во многу јазици и кај многу народи? Таа се...
Што значи „да станеш на лева нога“? (фото)

Најсреќната плејлиста на светот

По повод меѓународниот ден на среќата Обединетите нации ги повикаа бројните познати уметници и сите луѓе ...
Најсреќната плејлиста на светот (фото)

Делумно затемнување на Сонцето, како да го гледате?

Во петок, на 20ти март светот ќе биде сведок на соларната екслипса - редок феномен во кој Сонцето целосно...
Делумно затемнување на Сонцето, како да го гледате? (фото)

Како најлесно да ја исчистите микробрановата печка?

Микробрановите печки знаат како да заштедат време, но не се чистат лесно. Можеби храната е готова за пома...
Како најлесно да ја исчистите микробрановата печка? (фото)

Познатите поп пејачи ја поддржаа кампањата „Шанса за живот“

ОКТА заедно со Лозано, Ренната, Наталија и Виктор со песна повикуваат за донации во кампањата „Шанса за ж...
Познатите поп пејачи ја поддржаа кампањата „Шанса за живот“ (фото)

Што ви кажуваат вашите сонови?

Соновниците можеби не се многу поврзани со науката, но начинот на кој сонувате може да ви каже по нешто з...
Што ви кажуваат вашите сонови? (фото)

Почина Тери Пречет, авторот на Discworld

Авторот на повеќе од 70 книги и човек со неверојатна фантазија и хумор, Тери Пречет почина на 66 годишна ...
Почина Тери Пречет, авторот на Discworld (фото)

Книгите се опасно оружје

Уметникот од Буенос Аирес, Раул Лемесоф го ремоделирал својот стар Форд Фалкон да изгледа како војнички т...
Книгите се опасно оружје (фото)

Влошки со моќна порака

Младата дама од Карлсруе, Германија, со име Елоне го искажува својот став лепејќи влошки на ѕидовите и ба...
Влошки со моќна порака (фото)

Зошто слоновите никогаш не забораваат?

Слоновите се неверојатни суштества. Најголемите земјени цицачи покажуваат широк опус на однесувања и емоц...
Зошто слоновите никогаш не забораваат? (фото)

Неверојатните професии на жените од светот

Постојат ли женски професии? Секако, секоја професија која може да ви падне на памет впрочем може да се н...
Неверојатните професии на жените од светот (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com