НОВИТЕТИ

Драги дами, среќен Ден на жената!

Од кампањи за добивање право на глас до еднаква репрезентација во политиката, интернационалниот ден на же...
Драги дами, среќен Ден на жената! (фото)

9 видови дамки и како да ги исчистите

Често се случува ненамерно да ги извалкате своите алишта. Ако имате деца, тогаш тоа е вашето секојдневие....
9 видови дамки и како да ги исчистите (фото)

График кој може да ви помогне да одлучите каде да се тетовирате

Тетоважите не се за сите, но ако веќе размислувате да се тетовирате барем бидете сигурни дека знаете во ш...
График кој може да ви помогне да одлучите каде да се тетовирате (фото)

Како најлесно да излупите варено јајце?

Повеќето луѓе користат погрешен метод на лупење варени јајца. Овој начин е најбрз и најлесен, а лушпата о...
Како најлесно да излупите варено јајце? (фото)

Мрзеливи автостопери меѓу животните

Неверојатната фотографија на која ласица се „вози“ на грбот на клукајдрвец вирално се прошири веднаш отка...
Мрзеливи автостопери меѓу животните (фото)

Конечно решена мистеријата, колкава е просечната должина на пенисот?

Големото прашање конечно има одговор благодарејќи на меѓународното истражување во кое учествувале повеќе ...
Конечно решена мистеријата, колкава е просечната должина на пенисот? (фото)

Кои предмети во домот треба да ги чистите почесто?

Кога последен пат го исчистивте далечинскиот пребарувач? Или четката за коса? Почнете да обраќате повеќе ...
Кои предмети во домот треба да ги чистите почесто? (фото)

Најлудите анти-жени закони во светот

Каде во светот на маж му е дозволено да киднапира жена, да се ожени со неа и потоа да биде невозможно да ...
Најлудите анти-жени закони во светот (фото)

Најтивката соба во светот ги полудува луѓето за 45 минути

Зачекорете во мртва тишина, во најтивката соба во светот, каде ќе чуете работи кои не сте ги слушнале ник...
Најтивката соба во светот ги полудува луѓето за 45 минути (фото)

Објаснување околу виралната дебата „Каква боја е фустанот?"

Интернетот е преплавен со фамозниот фустан, а дебатата околу него се фокусира на бојата на фустанот. Вист...
Објаснување околу виралната дебата „Каква боја е фустанот?" (фото)

Banksy во Газа порачува „Не смееме да ги напуштиме безпомошните“

Мистериозниот британски уметник Banksy е повторно во акција и на својата интернет страница пред неколку д...
Banksy во Газа порачува „Не смееме да ги напуштиме безпомошните“ (фото)

Кратка историја на скејтбордот и жените скејтбордерки

Кога океанските бранови не биле на повидок на хоризонтот, калифорниските сурфери смислиле нов начин да го...
Кратка историја на скејтбордот и жените скејтбордерки (фото)

Како да ви останат нозете топли на ладно време?

Се чудите како е возможно да носите дебели чорапи, а сепак стапалата ви се ладни? Овие неколку совети се ...
Како да ви останат нозете топли на ладно време? (фото)

Несексуални фетиши кои не сте знаеле дека ги имате

Фетиш-Вид збор: Именка, машки род - Кај првобитните народи - обожуван предмет на кој му се припишува натп...
Несексуални фетиши кои не сте знаеле дека ги имате (фото)

Реакции на луѓето кои гледаат виртуелно порно за прв пат

Полека но сигурно технологијата ќе продолжи да ја поместува границата помеѓу нашиот секојдневен и дигитал...
Реакции на луѓето кои гледаат виртуелно порно за прв пат (фото)

Како изгледа човековото тело под микроскоп?

Новата книга на Колин Салтер „Science is Beautifull" покажува интересни слики од човечкото тело под ...
Како изгледа човековото тело под микроскоп? (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com