НОВИТЕТИ

9 интересни работи во форма на срце кои можете да ги направите за Денот на вљубените

Денот на вљубените е одличен изговор за да покажете вашите вештини. Оваа година бидете креативни и изнена...
9 интересни работи во форма на срце кои можете да ги направите за Денот на вљубените (фото)

Момци, читањето е секси!

Дека читањето е секс, поточно дека момчињата кои читаат книги се секси покажува новиот профил кој деновив...
Момци, читањето е секси!  (фото)

Како можете да ги користите силикагел пакувањата?

Ги наоѓаме во секаде, во најразлични пакувања од шишенцето со витамини до кутијата од новите чевли. <...
Како можете да ги користите силикагел пакувањата? (фото)

Како ви звучи шмркање чоколадо?

Белгискиот чоколатиер Доминик Персоон сака да експериментира со својот занает. Тој прави невообичаени спо...
Како ви звучи шмркање чоколадо? (фото)

Што ќе се случи со планетата Земја, ако луѓето исчезнат?

Бум! Ве нема. Ако ова му се случи на секој човек на земјата во исто време, какви последици следуваат? Ово...
Што ќе се случи со планетата Земја, ако луѓето исчезнат? (фото)

Генијален начин да ги обработите старите филмови на компјутер

Веројатно не постои личност, која не чува стари филмови од аналогните фотоапарати кои долго време пред ди...
Генијален начин да ги обработите старите филмови на компјутер (фото)

Фенг Шуи нумерологија: анализа на личноста според магичен квадрат

Се верува дека нумерологијата е еден од најстарите запишани методи на пророштво. Според записите независн...
Фенг Шуи нумерологија: анализа на личноста според магичен квадрат (фото)

Љубители на Нутела денес е ваш ден!

Чоколадохоличарите знаат дека има чоколади, чоколадни кремови и има Нутела! Кремавиот чоколаден крем со в...
Љубители на Нутела денес е ваш ден! (фото)

100 години убавина склопени во 1 минута

Амбициозна задача е да се рекреира убавината и трендовите од цел век и да се вклопат во само 60 секунди. ...
100 години убавина склопени во 1 минута (фото)

Сте слушнале ли за Скејтистан?

Пред седум години, австралискиот скејтер Оливер Перкович предизвика мешаница на улиците во Кабул и започн...
Сте слушнале ли за Скејтистан? (фото)

Тетовирањето од блиску

Денес табуто на тетовирање се повеќе се разбива поради трендот што се повеќе луѓе одбираат да се изразат ...
Тетовирањето од блиску (фото)

Ретки фотографии кои не сте ги виделе порано

Ова се едни од најретките фотографии на интернет.
Ретки фотографии кои не сте ги виделе порано (фото)

10 Вознемирувачки секс играчки

Она што за некои е кошмар за други е задоволство (веројатно...).
10 Вознемирувачки секс играчки (фото)

Какво е идеалното женско тело?

Убавината, како и модата, постојано подложи на промени. Убавината е производ на своето време и се менува ...
Какво е идеалното женско тело? (фото)

Работи кои не сте ги знаеле за слушањето музика

Дали знаете дека музиката која ја слушате влијае на начинот на кој го поимате светот? Кога веќе знаеме де...
Работи кои не сте ги знаеле за слушањето музика (фото)

Вистинската причина поради која ви се лепи тавата (и како да го избегнете тоа)

Готвењето во се друго освен во тава која не се лепи го носите ризикот да ви се залепи храната (нормално!)...
Вистинската причина поради која ви се лепи тавата (и како да го избегнете тоа) (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com