НОВИТЕТИ

10 неверојатни употреби на паста за заби

Освен вообичаената употреба на пастата за заби за одржување на бели, силни и чисти заби, пастата може да ...
10 неверојатни употреби на паста за заби (фото)

Како да одговорите на телефон на 10 различни јазици

Ако патувате во странство и сакате да звучите како локалните кога одговарате на телефон или само сакате д...
Како да одговорите на телефон на 10 различни јазици (фото)

Патува низ светот и крева предмети со својата вагина?!

Ким Анами е експерт за секс и врски, сурферка и дига тегови со својата вагина. Моментално патува низ свет...
Патува низ светот и крева предмети со својата вагина?! (фото)

Зошто се скокоткаме?

Скокотањето може да биде забавно некогаш, но поголем дел од време е тортура исполнета со смеа. Без разлик...
Зошто се скокоткаме? (фото)

Само октопод може да го направи ова!

Погледнете како овој паметен октопод бега низ минијатурно дупче од бродот на рибари во Алјаска. Худини!
Само октопод може да го направи ова! (фото)

Бизарни работи кои паднале од небото

Снег и дожд е нешто што се очекува да паѓа од небото. Но што би помислиле кога би паднала крава пред вас?
Бизарни работи кои паднале од небото (фото)

Убавината и хоророт на човечкиот живот

Секојдневно ги живееме нашите животи со некоја одредена рутина, кој од ден на ден се повторува. Заглавени...
Убавината и хоророт на човечкиот живот (фото)

Како расположението ви зависи од годишното време во кое сте родени?

Хороскопот е тој кој вообичаено сугерира дека нашето однесување и карактеристики се условени од датумот н...
Како расположението ви зависи од годишното време во кое сте родени? (фото)

5 чудни начини на кои социјалните мрежи го менуваат вашиот мозок

Вашиот мозокот никогаш повеќе нема да биде ист!
5 чудни начини на кои социјалните мрежи го менуваат вашиот мозок (фото)

20 откачени изуми кои заработиле милион долари

Нема да ви се верува на што се луѓето се подготвени да потрошат пари!
20 откачени изуми кои заработиле милион долари (фото)

Генијални патики кои се трансформираат во шатор

Австралиската дизајнерска компанија „Sibling” пред некое време дизајнираше шатор за едно лице во комбинац...
Генијални патики кои се трансформираат во шатор (фото)

Ретки фотографии кои ќе ви дадат сосема нов поглед кон историјата

Овие неверојатни фотографии нема да ги најдете во ниту еден учебник по историја.
Ретки фотографии кои ќе ви дадат сосема нов поглед кон историјата (фото)

Работи кои секоја жена треба да ги знае за своето тело

Колку и да мислите дека се познавате себеси и своето тело секогаш е добро да чуете уште некој интересен ф...
Работи кои секоја жена треба да ги знае за своето тело (фото)

Дали ќе ја сретнете вашата сродна душа во 2015 година?

Ако сеуште не сте ја сретнале љубовта на вашиот живот, можеби токму ова е вашата среќна година. Во 2015 г...
Дали ќе ја сретнете вашата сродна душа во 2015 година? (фото)

Бизарни божиќни традиции низ светот

Ние си имаме наши обичаи, а луѓето од светот свои. Некому можеби нашите обичаи би му изгледале бизарно, а...
Бизарни божиќни традиции низ светот (фото)

Првото родено бебе е женско!

Вчеравечер со екот на новогодишните огномети се роди девојче тешко 3.550 г и долго 51 цм. Женското бебе е...
Првото родено бебе е женско! (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com