НОВИТЕТИ

Најромантичните моменти од свадбата на принцот Хари и Меган Маркл

Во случај во саботата да не бевте во можност да ја гледате кралската свадба, тогаш дефинитивно мораме да ...
Најромантичните моменти од свадбата на принцот Хари и Меган Маркл (фото)

Традиционална невеста: Меган Маркл носеше нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино

Нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино... според познатата традиција, секоја невеста треба...
Традиционална невеста: Меган Маркл носеше нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино (фото)

Честитки за Џон Леџенд и Криси Тајген кои станаа родители по вторпат

Официјално славниот пар по вторпат станаа родители
Честитки за Џон Леџенд и Криси Тајген кои станаа родители по вторпат (фото)

Како Кендал Џенер ги поминува деновите во Кан?

Како се забавува Кендал во Кан дури чека да падне ноќта и да оди на забава?
Како Кендал Џенер ги поминува деновите во Кан? (фото)

Клои Кардашијан конечно сподели слика од својата ќеркичка

Ќеркичката Тру има само еден месец и е преслатка.
Клои Кардашијан конечно сподели слика од својата ќеркичка (фото)

Дали Бела Хадид се смири со поранешното момче?

Бела Хадид беше забележана како се бакнува со своето поранешно момче The Weeknd
Дали Бела Хадид се смири со поранешното момче? (фото)

Миранда Кер и Еван Шпигел го добија своето прво дете

Официјално познатиот пар го пречека своето прво заедничко дете
Миранда Кер и Еван Шпигел го добија своето прво дете (фото)

Црвениот тепих на Мет галата во Њујорк (галерија)

Темата годинава е она што го поврзува црвениот килим со изложбата посветена на односот меѓу модата и като...
Црвениот тепих на Мет галата во Њујорк (галерија) (фото)

Ден пред големиот евровизиски настан - Eye Cue се појавија на синиот тепих со холивудски сјај

Дали пробите беа доволни за Eye Cue да ја претстави Македонија како што треба и заслужува?
Ден пред големиот евровизиски настан - Eye Cue се појавија на синиот тепих со холивудски сјај (фото)

Morion – ново место во центарот на градот за љубителите на луксузниот накит

На 03.05.2018 на ул. Никола Вапцаров бр.2 се отвори првиот салон за луксузен накит на Балканот и во Европ...
Morion – ново место во центарот на градот за љубителите на луксузниот накит (фото)

Што се случи со Блејк Лајвли, што таа ги избриша сите слики од инстаграм?

Блејк Лајвли не го следи ни својот сопруг повеќе на инстаграм.
Што се случи со Блејк Лајвли, што таа ги избриша сите слики од инстаграм? (фото)

Eye Cue со полна пареа се подготвува за првата полуфинална евровизиска вечер

Македонскиот бенд Eye Cue со полна пареа се подготвува за својот настап и веќе ја одржа својата прва проб...
Eye Cue со полна пареа се подготвува за првата полуфинална евровизиска вечер (фото)

Монако има принцови и принцези, но зошто не и кралеви и кралици?

Алберт можеби има многу повеќе одговорности и задачи од обичниот монарх, но зошто тој не ја носи титулата...
Монако има принцови и принцези, но зошто не и кралеви и кралици? (фото)

Како се забавува Кијану Ривс?

дали ви се допаѓа карактерот на Кијану Ривс и неговите филм? Дали сте љубопитни да дознаете како Кијану г...
Како се забавува Кијану Ривс? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com