НОВИТЕТИ

Секси Дедо Мразовци кои ќе ве стоплат во ладните денови

Ако уште не сте во новогодишно расположени овие секси момци се тука да ви помогнат. Не е доцна да ставите...
Секси Дедо Мразовци кои ќе ве стоплат во ладните денови (фото)

Како се слави Божиќ во Хогвортс?

Божиќ првенствено е христијански празник кој се слави на 25-ти декември во Обединетото Кралство. Иако не ...
Како се слави Божиќ во Хогвортс? (фото)

Каков е вашиот живот на земјата?

Откријте како се одвивал вашиот живот од моментот кога сте се родиле па се до денес.
Каков е вашиот живот на земјата? (фото)

Како да направите санка од чоколадца?

Овие санки преполни со чоколадца ќе бидат одличен подарок за децата во вашиот живот, а најверојатно ќе ве...
Како да направите санка од чоколадца? (фото)

Како се прославува Божиќ во светот?

Бадник и Божиќ се празници кои минуваат во знакот на семејството, вкусната храна и долгите разговори испо...
Како се прославува Божиќ во светот? (фото)

Првата спектакуларна фотографија од сонцето

NuSTAR е телескоп кој детектира Х зраци и прави неверојатно детални фотографии од истите. Се наоѓа во орб...
Првата спектакуларна фотографија од сонцето (фото)

Реклама за тампони од машки агол

Иако рекламите за улошки и тампони се ионака веќе чудни, група на комичари одлучиле да снимат реклама од ...
Реклама за тампони од машки агол (фото)

Светнете го домот за празниците без мака со овие совети

Иако чистењето можеби не ви е омилена активност, сигурно се чувствувате убаво кога ќе ги видите резултати...
Светнете го домот за празниците без мака со овие совети (фото)

Нов клуб за талентираните кошаркарки - ЖКК „ЛОТОС"

ЖКК „ЛОТОС" е новиот женскиот кошаркарски клуб на македонската спортска сцена, чиј тренер и основач е Жак...
Нов клуб за талентираните кошаркарки - ЖКК „ЛОТОС" (фото)

Совети за готвење кои мора да ги знаете

Дури и ако сте виртуоз во кујната овие совети добро ќе ви дојдат. Прочитајте како да заштедите време и па...
Совети за готвење кои мора да ги знаете (фото)

Визуелна историја на отворената голотија

Од голи глуждови до разголени гради, врската на голото тело со општеството секогаш била комплицирана. Иак...
Визуелна историја на отворената голотија (фото)

20 години со успешниот бренд Вива

Компанијата Вивакс, најголемиот производител на природни овошни сокови, нектари и пијалаци под брендот Ви...
20 години со успешниот бренд Вива (фото)

10 најгледани видеа на Youtube во 2014 година

Колку време оваа година поминавте гледајќи видеа на Youtube?
10 најгледани видеа на Youtube во 2014 година (фото)

Бизарната кинеска верзија на Дизниленд

"Дизниленд е премногу далеку, дојдете во Шиџингшан". Кинеската верзија на Дизниленд се наоѓа во...
Бизарната кинеска верзија на Дизниленд (фото)

Трикови за паметно пребарување на Google

Учењето со Google Search е навистина интересно. Го користите секој ден, ама сепак знаете само како да пре...
Трикови за паметно пребарување на Google (фото)

Неверојатни факти кои ќе го сменат начинот на кој гледате на историјата

Не сите сме експерти за историја, особено кога станува збор за периодизација. Погледнете кои настани се с...
Неверојатни факти кои ќе го сменат начинот на кој гледате на историјата (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com