НОВИТЕТИ

Науката зад чоколадото

Омиленото наше слатко задоволство (и понекогаш порок) несомнено е чоколадото. Додека го одвиткувате вашет...
Науката зад чоколадото (фото)

Нашите тела се чудни, но на добар начин

Внатрешноста на вашиот образ е направена од истото ткиво како и внатрешноста на вашата вагина.
Нашите тела се чудни, но на добар начин (фото)

Како да излупите лук за само неколку секунди?

Сите љубители на овој еликсир на здравјето кои после лупење не сакаат рацете интензивно сега можат да воз...
Како да излупите лук за само неколку секунди? (фото)

Како изгледа свадба во Кенија?

Кога Нина и Себастијан одлучиле да се венчаат, одлучиле својата свадба да ја направат според правилата и ...
Како изгледа свадба во Кенија? (фото)

Која е бојата на годината за 2015-та?

Секоја година во декември, точно како часовник институтот за боја Pantone ни соопштува која е бојата која...
Која е бојата на годината за 2015-та? (фото)

Како да зготвите јајце во микробранова?

Понекогаш едноставно не сакате да извалкате уште една тава за пржење затоа што сте преморени, а сакате на...
Како да зготвите јајце во микробранова? (фото)

Супер трикови со алуминиумска фолија

Ја имате дома, а сигурно не знаете за што се може да ви послужи. Погледнете, триковите ќе ви најдат...
Супер трикови со алуминиумска фолија (фото)

Ерoтската книга за готвење на Дали

„Кога имав шест години сакав да бидам готвач,“ изјавил Салвадор Дали во една прилика. Својата детска фант...
Ерoтската книга за готвење на Дали (фото)

Заразни игрици за Android и iPhone

Ако сакате игрици и имате време за губење проверете ја оваа листа на заразни игрици. Најдобриот дел е што...
Заразни игрици за Android и iPhone (фото)

Откриени мозаици стари 2.000 години

Овие фасцинантни мозаици кои се откриени од тим на археолози во турскиот град Зеугма ја кажуваат историја...
Откриени мозаици стари 2.000 години (фото)

Изберете сајт на годината за 2014 година

Овој избор има за цел да ги промовира и развива интернет медиумите. Mанифестацијата "Сајт на Годината" во...
Изберете сајт на годината за 2014 година (фото)

Моќна лекција за привилегираноста

Понекогаш еден прост пример може да објасни многу повеќе од милион дискусии. Овој учител на своите учениц...
Моќна лекција за привилегираноста (фото)

13 апликации кои ќе ве научат по нешто ново секој ден

Следниве апликации ќе направат да се чувствувате како да го држите светот во дланка.
13 апликации кои ќе ве научат по нешто ново секој ден (фото)

Книги забранети во светот денес

Перото е помоќно од мечот, а понекогаш авторитети плашејќи се од пишаниот збор забрануваат книги.
Книги забранети во светот денес (фото)

Мали работи кои ќе ви го направат животот полесен

Малите промени можат да направат голема разлика.
Мали работи кои ќе ви го направат животот полесен (фото)

50 Работи кои не се гледаат секој ден

Живееме во чуден, бизарен и прекрасен свет...
50 Работи кои не се гледаат секој ден (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com