НОВИТЕТИ

Трикови со гума за џвакање

Откако гумата за џвакање ќе го изгуби својот вкус, веројатно после седум секунди џвакање - зачувајте ја и...
Трикови со гума за џвакање (фото)

Како да ги контролирате вашите сонови?

Контролирањето на вашите сонови е полесно отколку што мислите, барем според овој график. Ако сакате самит...
Како да ги контролирате вашите сонови? (фото)

Најневеројатни факти за сексот кои некогаш сте ги прочитале

Каков бил првиот вибратор? Во која земја се сечат најмногу пениси? Колку луѓе во овој момент имаат секс?
Најневеројатни факти за сексот кои некогаш сте ги прочитале (фото)

16 работи поради кои ќе бевте прогласени за вештерки во 1692 година

Едноставно ако сте жена и сте способни да направите што било, тогаш сте во неволја.
16 работи поради кои ќе бевте прогласени за вештерки во 1692 година (фото)

"Ѕвездена Ноќ" на ван Гог реализирана во Холандија

Холанѓанецот Дан Русегард креирал прекрасна и иновативна велосипедска патека која навечер светка со ситни...
"Ѕвездена Ноќ" на ван Гог реализирана во Холандија (фото)

13 невообичаени пријателства

Овие животинчиња кои се пријатели докажуваат дека сите можат да се согласуваат и сакаат.
13 невообичаени пријателства (фото)

Во забавена снимка се изгледа поинтересно

Иако ова се сосема секојдневни работи кои ги гледаме секој ден, кога ќе ги погледнете во забавена снимка ...
Во забавена снимка се изгледа поинтересно (фото)

Секојдневниот живот на едно девојче од Сирија

Ваквите видеа се интересен начин да се обележат важните моменти и спомени. Воедно, тие можат да бидат отв...
Секојдневниот живот на едно девојче од Сирија (фото)

Како да отворите вино со тапа без отварач?

Сигурно некогаш ви се случило да сакате да отворите вино со тапа, а да немате отварач, па ѕвоните кај сос...
Како да отворите вино со тапа без отварач? (фото)

Животни со величествено крзно

Повеќето од крзната на овие животни еволвирале за да се справат со студот. А, другите се такви какви што ...
Животни со величествено крзно (фото)

22 неверојатни факти за вашето срце

Дали знаевте дека срцата на членовите на еден хор кога пеат чукаат синхронизирано? Или дека секојдневно в...
22 неверојатни факти за вашето срце (фото)

Cвадба инспирирана од филмот "Maleficient"?

Секоја година, блогот “Rebellious Brides Blog” соработува со најсвежите и најхрабрите невести и свадбени ...
Cвадба инспирирана од филмот "Maleficient"? (фото)

И пандите се понекогаш страшни

Како децата, и малите панди се многу тврдоглави.
И пандите се понекогаш страшни (фото)

Фотографии кои го откриваат целиот спектар на есенските бои

За луѓето од северната хемисфера – есента официјално е пристигната! Лисјата добиваат брилијантни бои на п...
Фотографии кои го откриваат целиот спектар на есенските бои (фото)

Совети за убавина од Одри Хепбурн

Неколку совети за убавина од легендарната Одри Хепбурн.
Совети за убавина од Одри Хепбурн (фото)

Митови за вуду религијата

Вистинскиот свет на вуду магиите не е нималку сличен на оној во филмовите. Како прво, многу луѓе сметаат ...
Митови за вуду религијата (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com