НОВИТЕТИ

Во што се претвараат гасениците?!

Животинското царство е полно со убави и мистериозни процеси. Можеби една од најубавите е трансформацијата...
Во што се претвараат гасениците?! (фото)

Најдобрите градови за уличните артисти

Уличната уметност стана прифатлива и добредојдена од локалните влади и бизнисмени да го разубават јавниот...
Најдобрите градови за уличните артисти (фото)

„Дизајнирај го својот кондом“ - Kонкурс за дизајн на кондом пакување

Театарот „Сенки и облаци“ од Скопје во соработка со “MTV Staying Alive Foundation” од Лондон, објавуваат ...
„Дизајнирај го својот кондом“ - Kонкурс за дизајн на кондом пакување (фото)

Зошто девојките одат во тоалет заедно?

Без разлика на социјалната ситуација, кога една девојка ќе спомне дека оди во тоалет, следува цел циклус ...
Зошто девојките одат во тоалет заедно? (фото)

Како да ги отстраните пајаците од вашиот дом?!

Ако пајаците ви предизвикуваат морници, гледајќи ги како еден момент седат во некој агол од вашата соба, ...
Како да ги отстраните пајаците од вашиот дом?! (фото)

Женските Теди банди од 50тите

Можеби сте чуле за Теди момците, бунтовни млади припадници на субкултурата во Велика Британија, кои биле ...
Женските Теди банди од 50тите (фото)

Наука за бакнувањето

Една кинеска поговорка вели: „Бакнувањето е како пиењето солена вода. Колку повеќе пиеш толку повеќе ти с...
Наука за бакнувањето (фото)

Малала Јусафзаи доби Нобелова награда за мир

Малала Јусафзаи се здоби со Нобелова награда за мир 2014, за нејзиниот активизам околу промоција на права...
Малала Јусафзаи доби Нобелова награда за мир (фото)

Гаџети за гушкање

Ако сте зависник од гушкање, погледнете ги овие перничиња, апликации и веб-страни кои се наменети строго ...
Гаџети за гушкање (фото)

Што кога птиците формираат музички ноти?

Што би се случило кога редот кој го формираат птиците додека стојат на електричните жици се трансформира ...
Што кога птиците формираат музички ноти? (фото)

Зошто гласот ни звучи чудно кога ќе си го чуеме на снимка?

Сигурно ви се случило да си го слушнете гласот на аудио или видео снимка и да си помислите: „Еееј, дали н...
Зошто гласот ни звучи чудно кога ќе си го чуеме на снимка? (фото)

Заборавената пионерка која го измисли програмирањето

Ада Лавлејс позната како "магионичарка на бројките" била талентирана математичарка, чии што белешки пишув...
Заборавената пионерка која го измисли програмирањето (фото)

10 култни реклами на Кока Кола

За тоа колку е добра или лоша Кока Колата, може да се дебатира со денови, но сигурно ќе се сложите дека р...
10 култни реклами на Кока Кола (фото)

5 ефтини состојки со кои можете да ги отстраните дамките од пот

За вашите омилени парчиња да изгледаат беспрекорно и да траат подолго, потребно е за нив убаво да ги гриж...
5 ефтини состојки со кои можете да ги отстраните дамките од пот (фото)

Дали тагата е корисна за луѓето?

Ако сте човечко суштество кое диши, тогаш веројатноста дека сте биле тажни барем неколку пати во животот,...
Дали тагата е корисна за луѓето? (фото)

Трансформацијата на природата во есен

Понекогаш трансформацијата на природата и објектите околу нас во периодот лето-есен поминува незабележана...
Трансформацијата на природата во есен (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com