НОВИТЕТИ

Фестивал на екстремна висина

Интернационалниот фестивал “Highline Meeting” е еден од најоткачените фестивали во светот, но и еден од н...
Фестивал на екстремна висина (фото)

Погледнете ја извонредната фотосесија на стотиците планинари кои го искачуваат гребенот Матерхорн

Стрмните карпи и снежните врвови на планините се вистински предизвик за фотографирање фотографии со голем...
Погледнете ја извонредната фотосесија на стотиците планинари кои го искачуваат гребенот Матерхорн (фото)

15 изненадувачки работи кои можете да ги направите со кафе

Сите љубители на мирисот на свежо приготвеното кафе денес можат да си направат една голема шолја кафе и у...
15 изненадувачки работи кои можете да ги направите со кафе (фото)

Винтиџ фотографии од Софија Лорен

Таа е персонификација на грациозноста и стилот. Во својата 80 година Софија Лорен се уште не занемува ког...
Винтиџ фотографии од Софија Лорен (фото)

Најпознатите веѓи во историјата

Секој кој што пробал сам да си ги среди веѓите знае дека може да настане вистински хаос со стотиците влак...
Најпознатите веѓи во историјата (фото)

Трикови со смартфон за поубави и креативни фотографии

Дали сте знаеле дека смарт телефони се навистина паметни ако им навлезете во сржта на нивните опции?! Фот...
Трикови со смартфон за поубави и креативни фотографии (фото)

Неверојатни факти кои не сакате да ги знаете

Пред да го видите видеото добро размислете, бидејќи овие работи засекогаш ќе останат во вашата меморија и...
Неверојатни факти кои не сакате да ги знаете (фото)

Најдобрите веб-страни со онлајн курсеви

Без разлика дали имате 5, или 95 години - интернетот има многу да ви понуди. На тема "едукација" ресусрси...
Најдобрите веб-страни со онлајн курсеви (фото)

Зошто жените ја сакаат есента?

Додека носталгично се потсетувате на летото гледајќи ги фотографиите од незаборавните моменти си мислите:...
Зошто жените ја сакаат есента? (фото)

Како изгледа секс под МРИ скенер?

Дали некогаш сте посакале да видите што се случува во вашето тело кога имате секс? Ова видео со помош на ...
Како изгледа секс под МРИ скенер? (фото)

Што да направите кога не можете да заспиете?

Сигурно сте запознаени со природните начини со кои би можеле да си помогнете кога не можете да заспиете (...
Што да направите кога не можете да заспиете? (фото)

Апликации кои ќе ви ги олеснат утрата

Проверувањето на нашиот смартфон е првото нешто кое го правиме наутро. Ја прегледуваме нашата пошта, соци...
Апликации кои ќе ви ги олеснат утрата (фото)

Што боли повеќе: раѓање дете или удар по тестиси?

Ова прашање е слично со познатото „кој е прв, кокошката или јајцето?“ Дали е поболно да родиш дете, или п...
Што боли повеќе: раѓање дете или удар по тестиси? (фото)

Шармантни места за пиење чај

Културата на пиење чај се дефинира според обичаите кои луѓето ги создале поврзани со чајот, по естетиката...
Шармантни места за пиење чај (фото)

Вајбер воведува видео повици

Најновата, петта верзија на Вајбер, доби можност за видео повици и размена на контакти и други податоци п...
Вајбер воведува видео повици (фото)

Колку време ќе ви треба да ги прочитате најпопуларните книги во светот?

Следниот пат кога ќе сакате да прочитате некоја книга, но ќе се откажете уште пред да почнете мислејќи си...
Колку време ќе ви треба да ги прочитате најпопуларните книги во светот? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com