НОВИТЕТИ

Факти за човековото тело кои ќе ве вчудоневидат

Човечкото тело е извонредно. Нашето тело прави и произведува работи за кои не знаеме. Наредниот пат кога ...
Факти за човековото тело кои ќе ве вчудоневидат (фото)

Првата видео игрица која како оружје користи тампони

Две многу кул средношколки, кои очигледно се нрдови во најпозитивната смисла за зборот имаат идеја која м...
Првата видео игрица која како оружје користи тампони (фото)

Кратко видео кое ги сруши сите заблуди за идеалното женско тело

Француските медиуми го опишаат овој краток филм како „интелегентен начин за осуда на начините на кои се д...
Кратко видео кое ги сруши сите заблуди за идеалното женско тело (фото)

Гинисовите рекорди за 2015

За 60 годишницата од издавањето на првата книга на Гинисови светски рекорди, изданието ќе се наврати на ш...
Гинисовите рекорди за 2015 (фото)

Како би изгледале Дизни принцовите во реалноста?

Сигурно како мали сте се замислувале како Дизни принцеза со својот принц. Но како би изгледале Дизни прин...
Како би изгледале Дизни принцовите во реалноста? (фото)

Скриени знаци во логоата на познатите брендови

Секојдневно се среќаваме со лоагоата на познатите брендови, без разлика дали во маркетите или додека се в...
Скриени знаци во логоата на познатите брендови (фото)

30 работи кои можете да ги правите без да потрошите денар

Верувале или не, се уште постојат работи кои можете да ги правите без да трошите пари, а се забавни и инс...
30 работи кои можете да ги правите без да потрошите денар (фото)

Ужасот на парализирање во сон објаснет во интересно видео

Замислете си дека бргу заспивате и потоа одеднаш сте будни. Сакате да мрднете, но не можете и имате чувст...
Ужасот на парализирање во сон објаснет во интересно видео (фото)

Погледнете го ова слонче со интересно хоби

Слоновите се мастери за танцување со панделки, како и за ритам гимназија.
Погледнете го ова слонче со интересно хоби (фото)

Машки vs. женски ден

Тврдењето дека мажите се од Марс, жените од Венера не е за џабе. Колку и да сакаме да бидеме еднакви, ние...
Машки vs. женски ден (фото)

Едно од најдобрите видеа против пушењето

Речиси сите луѓе на планетата Земја се свесни дека пушењето цигари е смртоносно. Дури и пушачите знаат, и...
Едно од најдобрите видеа против пушењето (фото)

12 најчести соништа и што тие значат

За разлика од документираните верувања на Фројд, толкувањето на соновите не е воопшто едноставно. Всушнос...
12 најчести соништа и што тие значат (фото)

Интересни факти за чоколадото кои ќе ве натераат да го сакате уште повеќе

Какао зрната растат на дрво. А дрвјата се растенија. Значи чоколадото е практично салата, нели? Мило ни е...
Интересни факти за чоколадото кои ќе ве натераат да го сакате уште повеќе (фото)

6 инспиративни веб сајтови

Навистина е интересно кога налетуваме на некои веб-страници кои не инспирираат и орасположуваат. Некои ве...
6 инспиративни веб сајтови (фото)

Колку урина има во водата во базените?

Може да се каже дека базените се всушност големи сини тоалетни школки. Бидете искрени, сите сте уринирале...
Колку урина има во водата во базените? (фото)

Сакајте си ги стриите

Инстаграм профилот "Love Your Lines" ги охрабрува жените низ светот да ги покажат своите стрии, воедно да...
Сакајте си ги стриите (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com