НОВИТЕТИ

Факти за кафето кои не сте ги знаеле

Убаво знаете да кажете како го сакате приготвено вашето кафе. Со млеко или без? Но, колку навистина знает...
Факти за кафето кои не сте ги знаеле (фото)

Знаете ли како растат вашите омилени плодови?

Сите имаме омилено овошје или зеленчук. Но, постојат овошја кои не сме баш сигурни каде и како растат. Си...
Знаете ли како растат вашите омилени плодови? (фото)

Интересни додатоци за велосипеди

Погледнете ги овие супер кул додатоци за велосипеди кои можат да ви послужат, а во исто време да ви го на...
Интересни додатоци за велосипеди (фото)

Snapchat трикови

Последниот update на оваа апликација носи импресивни промени. Еве листа на сите новости за оваа апликациј...
Snapchat трикови (фото)

6 овошја кои ги сечете погрешно

Ова видео ќе ви покаже како на полесен и побрз начин да пресечете лубеница, јагоди, манго, портокал, киви...
6 овошја кои ги сечете погрешно (фото)

Последните зборови на познатите личности

Во своите мемоари, Џинџер Алден, тогашната свршеница на Елвис Присли ги објави последните зборови на Крал...
Последните зборови на познатите личности (фото)

13 работи за кои се жалите кога сте мамурни

Алкохoлот излегува од вашите пори и имате комбинација од нагон на повраќање и главоболка. Значи, имате ма...
13 работи за кои се жалите кога сте мамурни (фото)

Гоце Делчев, Питу Гули и Даме Груев... 3 во 1

Еден од најголемите светски машки трендови во моментов, инспириран од македонските револуционери. <br ...
Гоце Делчев, Питу Гули и Даме Груев... 3 во 1 (фото)

Духови во семејните портрети

Овие фотографии на Вилијам Хоуп од 1905 година ни докажуваат дека фотоманипулации постојат уште многу ода...
Духови во семејните портрети (фото)

Незаборавни сладоледи кои не се за сечиј вкус

На светскиот пазар се повеќе се појавуваат вкусови кои се направени за да си поиграат со вашиот ум. Можеб...
Незаборавни сладоледи кои не се за сечиј вкус (фото)

Зошто ни се брчкаат прстите кога сме подолго време во вода?

Откако ќе завршите во релаксирачката бања, или пак со освежување во море, езеро или базен, сигурно сте за...
Зошто ни се брчкаат прстите кога сме подолго време во вода? (фото)

Интересно CV на опаковка од чоколадо

Во денешно време е навистина тешко да се најде работа. Денес често треба да знаеш некој, а не да знаеш не...
Интересно CV на опаковка од чоколадо (фото)

Турчинките го преплавија Твитер со фотографии со насмеани лица

Турскиот заменик премиер рече дека жените не треба да се смеат во јавност, а турчинките одговорија со нас...
Турчинките го преплавија Твитер со фотографии со насмеани лица (фото)

Прво прочитајте, потоа видeте кој е авторот

Навистина верувам дека само еднаш во животот се среќава некој кој може да ти го преврти светот наопаку. Н...
Прво прочитајте, потоа видeте кој е авторот (фото)

YouTube канали кои треба да ги следите

Кога имате слободно време и сакате да се насмеете, да видите некакви модни комбинации, да побарате некоја...
YouTube канали кои треба да ги следите (фото)

Зошто некои луѓе се поподложни на убод од комарци

Овој период комарците знаат да бидат навистина досадни. Но, комарците како да ги избегнуваат некои луѓе. ...
Зошто некои луѓе се поподложни на убод од комарци (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com