НОВИТЕТИ

Пат околу светот со 31 кафе

На повеќето од нас тоа што ни треба за да ни почне денот е една лажичка кафе, вода, и млеко и шеќер во за...
Пат околу светот со 31 кафе (фото)

Нема ни да претпоставите кои животни можат да се јадат

Дали ви е здодеано од јадење обично пилешко или говедско месо? Дали сакате да пробате нови и егзотични вк...
Нема ни да претпоставите кои животни можат да се јадат (фото)

Скроз откачени изуми од минатото

Помеѓу генијалноста и лудоста постои многу тенка линија, а често идеите кои некогаш изгледале како најгол...
Скроз откачени изуми од минатото (фото)

Изненадувачки факти за парфемите

Уметноста – креирање парфеми датира уште од древниот Египет, а има поминато доста интересни трансформации...
Изненадувачки факти за парфемите (фото)

Работи кои не знаевте дека може да ги направите со вашиот iPhone

Олеснете ги го животот и искористете го максимумот на вашиот телефон. Оваа листа со неколку опции кои ги ...
Работи кои не знаевте дека може да ги направите со вашиот iPhone (фото)

Разлики помеѓу фејкерките и вистинските девојки

Сите ние сме свесни дека некогаш сме потрошиле многу време грижејќи се што другите луѓе мислат за нас. За...
Разлики помеѓу фејкерките и вистинските девојки (фото)

Секојдневни чудни и незгодни ситуации

За некои луѓе секојдневнието преставува постојана борба со безброј непријатни и помалку чудни ситуации. Н...
Секојдневни чудни и незгодни ситуации (фото)

Одењето по вода полесно од кога било

Прекрасна и интересна идеја за летна забава со вашите пријатели.
Одењето по вода полесно од кога било (фото)

10 тотално откачени натпревари низ светот

Натпреварите се едни од најславените настани во целиот свет, а понекогаш дозволувајќи им на извонредно не...
10 тотално откачени натпревари низ светот (фото)

Првото анимирано порно во историјата

Првиот анимиран порно филм е направен во 20тите години во Њујорк. Режисерот на ова филмче насловено “Ever...
Првото анимирано порно во историјата (фото)

Трикови за кампување кои се граничат со генијалност

Искористете ги овие трикови за да имате безбедно и интересно кампување ова лето.
Трикови за кампување кои се граничат со генијалност (фото)

11 начини да го обoите вашиот живот ова лето

Малку боја тука, малку боја таму и вашиот живот ова лето ќе биде убав и шарен како виножито.
11 начини да го обoите вашиот живот ова лето (фото)

7 митови за мозокот во кои веруваме

Колку пати сте решавале тест кој ќе ви открие која страна од мозокот повеќе ја користите? Сигурно барем е...
7 митови за мозокот во кои веруваме (фото)

Како да возите велосипед со здониште без да ви ѕирка долната облека?

Ако сте жена и ако сакате да возите велосипед треба да можете да го правите тоа облечени како сакате, па ...
Како да возите велосипед со здониште без да ви ѕирка долната облека? (фото)

Од кога и од каде потекнува “одење на кафе” културата?

Кафетериите во Западна Европа и во Источниот Медитеран традиционално биле социјални собиралишта, како и у...
Од кога и од каде потекнува “одење на кафе” културата? (фото)

11 сочни факти за бакнувањето

Ако има едно нешто универзално за сите култури, тоа е бакнувањето! Прв бакнеж, формален бакнеж, страствен...
11 сочни факти за бакнувањето (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com