НОВИТЕТИ

Митови во кои веројатно уште верувате

Веројатно не сте забележувале кога сте биле мали, но кога сте растеле вашите родители ви кажувале лаги. В...
Митови во кои веројатно уште верувате (фото)

25 најчудни забранети работи низ светот

Можете ли да си замислите живот без мобилни телефони, пластични кеси или жолта облека?
25 најчудни забранети работи низ светот (фото)

Најдобрите фотографии од кампањата „Животот е убав“ на Bella

Убавината на животот лежи во најмалите моменти. Многу од вас веќе живеат среќни животи исполнети со вакви...
Најдобрите фотографии од кампањата „Животот е убав“ на Bella (фото)

Зошто девојчињата сакаат розево, а момчињата сино?

Розовата некогаш била поврзувана со мажественоста, за која се сметало дека е разводнета црвена, при што ј...
Зошто девојчињата сакаат розево, а момчињата сино? (фото)

Генијални употреби на кафето

Кафето е вкусно, слатко и комплексно овошје. Неговиот вкус е надалеку познат и обожаван во многу култури....
Генијални употреби на кафето (фото)

Еротски романи кои треба да ги прочитате

Во анкета спроведена на 800 жени, 95% од анкетираните изјавиле дека со тоа што читаат еротски книги се чу...
Еротски романи кои треба да ги прочитате (фото)

15 работи кои не знаевте дека вашиот Android може да ги направи

Научете повеќе за вашиот Android и олеснете си го животот. По ова никогаш веќе нема да пишувате со порак...
15 работи кои не знаевте дека вашиот Android може да ги направи (фото)

Генетски мутанти?! 5 чудни факти за мајките

Кога мислиме на мајките мислиме на љубовта, топлината и емоционалната подршка што ја добиваме од своите м...
Генетски мутанти?! 5 чудни факти за мајките (фото)

Секси мажи во бизарни пози

Мнооогу секси, но сепак многу чудни. Но тоа не не спречува да се лигавиме пред екранот на компјутерот! Де...
Секси мажи во бизарни пози (фото)

Конечно ЛЕТО!

За љубовта кон летото може да се напише книга. Можеби ќе биде неиздржливо топло, но и 40 степени не права...
Конечно ЛЕТО! (фото)

Како да ги направите свадбените фотографии поуметнички?

Некогаш свадбените фотографии беа непријатно и истоштувачко позирање со ред на роднини, во надеж дека фри...
Како да ги направите свадбените фотографии поуметнички? (фото)

Изненадувачки факти за зборот F***

Можеби не е наш, но дефинитивно го користиме, можеби не толку многу како зборовите на нашиот мајчин јазик...
Изненадувачки факти за зборот F*** (фото)

Драмско читање на Бијонсе

За време на една караоке сесија Нина Милин се обидела да испее песна од Бијонсе и не и одело баш најдобро...
Драмско читање на Бијонсе (фото)

Што се може да направи микробрановата печка?

Микробрановите печки денес се далеку од првите вакви печки кои се измислени пред околу 50тина години. Пок...
Што се може да направи микробрановата печка? (фото)

Kумари - вистинските божици од Непал

Во повеќето земји во светот божиците се симбол на духовниот свет. Но во Непал овие свети девојки се од кр...
Kумари - вистинските божици од Непал (фото)

Не постои такво нешто како глупава „плавуша“

Која е разликата помеѓу бринета и блондинка? Конечно митот е разбиен, бидејќи науката покажува дека покра...
Не постои такво нешто како глупава „плавуша“ (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com