НОВИТЕТИ

Спој на суеверија, петок 13 и полна месечина

Прв пат по две декади две од најголемите суеверија во западниот свет се поклопуваат и со себе носат дупла...
Спој на суеверија, петок 13 и полна месечина (фото)

40 % од мажите одбиваат секс за да гледаат фудбал

Девојките и жените низ светот се подготвуваат за лето во кое нивните партнери ќе бидат залепени пред ТВ, ...
40 % од мажите одбиваат секс за да гледаат фудбал (фото)

16 причини поради кои вреди да патувате

Има ли нешто што ви звучи подобро од одмор?! Работевте напорно, уморни сте и едноставно ви е доста од се...
16 причини поради кои вреди да патувате (фото)

Иднината е тука, сега можете сами да дизајнирате и испринтате дилдо

Дизајнирањето е многу едноставно, лесно и забавно. Не ви треба никакво претходно познавање од сферата на ...
Иднината е тука, сега можете сами да дизајнирате и испринтате дилдо (фото)

Совршено време во денот за.. сè!

Сакате деновите да ви бидат посреќни, поздрави и поефективни? Следете го овој научно докажан распоред. &...
Совршено време во денот за.. сè! (фото)

10 чудни овошја кои морате да ги пробате

... кога ќе ви се пружи шанса. <br /> <br />
10 чудни овошја кои морате да ги пробате (фото)

Ракописот ја открива вашата личност

Вашиот ракопис, според графолозите може да открие многу за вашата личност. Дали пишувате големи или мали ...
Ракописот ја открива вашата личност (фото)

Навредливите пораки доаѓаат и оттаму од каде што не ги очекувате

Тактиката на индустријата за адвертајзинг во која се посрамуваат своите клиенти со цел да го одберат реше...
Навредливите пораки доаѓаат и оттаму од каде што не ги очекувате (фото)

Дали навистина постојат овие чудни фетиши?!

Некој некаде во овој момент во светот се возбудува на свежо тесто. Сексуален или еротски фетишизам преста...
Дали навистина постојат овие чудни фетиши?! (фото)

Најчудни животни за кои не сте чуле

Оваа мала колекцијата на бизарни животни покажува колку е разновидно животинското царство. Природата е чу...
Најчудни животни за кои не сте чуле (фото)

Инспиративно видео на кое жени си ги гледаат вагините за прв пат

За разлика од мажите, девојки не можат да си ги гледаат гениталиите така лесно. Ако не земеш огледало и н...
Инспиративно видео на кое жени си ги гледаат вагините за прв пат (фото)

Дали се ова луѓе или роботи?

Неверојатниот перформанс кој беше претставен на танцовиот натпреварот „Vibe XIX 2014 dance", од страна н...
Дали се ова луѓе или роботи? (фото)

25 најдобри видови на порно

Денес убавата храна не е само храна, ниту пак убавите автомобили се само убави автомобили. Тие се порно! ...
25 најдобри видови на порно (фото)

15 интернет фори кои не знаевте дека постојат

Секоја чест на оние кои совршено ги владеат интернет пребарувачите, а вие останатите погледнете ги овие к...
15 интернет фори кои не знаевте дека постојат (фото)

Декодирање на говорот на телото

Ставете се во улога на Шерлок Холмс! Пробајте да откриете што сака да ви каже вашиот соговорник, преку го...
Декодирање на говорот на телото (фото)

Јована Тозија по повод две години Критична маса

По повод две години Критична маса, Ladybook разговараше со Јована Тозија, велосипедист ентузијаст, секога...
Јована Тозија по повод две години Критична маса (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com