НОВИТЕТИ

Конечно го дознавме името на малиот принц

Денес Вилијам и Кејт го објавија името на малиот принц Луис Артур.
Конечно го дознавме името на малиот принц (фото)

Аврил Лавињ се појави на црвениот тепих и изгледа одлично

Ако се прашувавте каде е Аврил, таа конечно се појави!
Аврил Лавињ се појави на црвениот тепих и изгледа одлично (фото)

Џиџи Хадид го прослави 23-от роденден на 23-ти април

Златна забава за 23-от роденден на Џиџи со златна торта, Photo Booth и многу, многу познати модели
Џиџи Хадид го прослави 23-от роденден на 23-ти април (фото)

Во животот, важно е да си упорен! Трамп упорен и успешен во обидот да ја фати Меланија за рака!

Си беа еднаш во Вашингтон, двајца луѓе кои го живееја својот живот пред камерите, кои си се допаѓаа еден ...
Во животот, важно е да си упорен! Трамп упорен и успешен во обидот да ја фати Меланија за рака! (фото)

Зошто кралицата на Англија има два родендени?

Не е само за да добие повеќе подароци...
Зошто кралицата на Англија има два родендени? (фото)

Први фотографии со новороденото синче: Кејт Мидлтон во црвен фустан потсетува на принцезата Дијана

Откако вчера беше објавена новоста дека Кејт Мидлтон и принцот Вилијам му посакаа добредојде на третото д...
Први фотографии со новороденото синче: Кејт Мидлтон во црвен фустан потсетува на принцезата Дијана (фото)

Нов член на кралското семејство: принцот Вилијам и војвотката Кетрин му посакаа добредојде на своето трето дете

Се роди уште едно кралскот бебе! Кенсингтонската палата го потврди породувањето на Кејт Мидлтон. Војвотка...
Нов член на кралското семејство: принцот Вилијам и војвотката Кетрин му посакаа добредојде на своето трето дете (фото)

Коачела викенд број 2 - Бијонсе повторно воодушевува

Никогаш доста од славата и популарноста на Бијонсе!
Коачела викенд број 2 - Бијонсе повторно воодушевува (фото)

Уште една позната ѕвезда го напушти светот: Авичи почина на 28 години

Познатиот шведски диџеј, вчера попладне беше пронајден мртов во Оман. Причината за смртта на 28-годишниот...
Уште една позната ѕвезда го напушти светот: Авичи почина на 28 години (фото)

Амал Клуни - модната кралица на забава со пријателите

Од судницата, црвениот тепих и домот, оваа дама е во центарот на вниманието и мами воздишки со нејзиниот ...
Амал Клуни - модната кралица на забава со пријателите (фото)

Во што се состои тајната на Бијонсе за неверојатниот изглед на Коачела?

Дали сѐ уште се опоравувате од историскиот настан на Бијонсе? Затоа се запрашвме што би можела да биде не...
Во што се состои тајната на Бијонсе за неверојатниот изглед на Коачела? (фото)

Коачела - музичкиот фестивал со најголемо влијание врз модата

Овој фестивал кој се случува во текот на два викенди во Калифорнија, дефинитивно е настан од големо значе...
Коачела - музичкиот фестивал со најголемо влијание врз модата (фото)

Цветањето на јапонските цреши открива една неверојатна античка приказна за надежта

Еве што треба да знаете за потеклото и значењето на овие деликатни розови цвеќенца со незаменлив мирис.
Цветањето на јапонските цреши открива една неверојатна античка приказна за надежта (фото)

Поддржете ја новата колекција на „Шалева“ со донација

Македонската дизајнерка Душица Петит која живее и работи во Париз каде што веднаш по дипломирањето на одд...
Поддржете ја новата колекција на „Шалева“ со донација (фото)

Најубавите велигденски јајца на Инстаграм

Познато е дека Инстаграм е најпопуларната социјална мрежа каде што можете да ја покажете вашата креативно...
Најубавите велигденски јајца на Инстаграм (фото)

Тест со коцка кој ќе ви каже повеќе за вашата личност

Погледнете го ова видео, кое всушност е Јапонска психолошка игра, преку која ќе дознаете работи за вашата...
Тест со коцка кој ќе ви каже повеќе за вашата личност (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com