НОВИТЕТИ

Како новите деца реагираат на стар компјутер?

Има огромна кутија, не се става CD во него, секако ни USB, многу е коцкаст. Едно од децата сумираше - „ст...
Како новите деца реагираат на стар компјутер? (фото)

7 совети како да се разладите ова лето

Tемпературите стануваат се по високи, но нема потреба да кревате паника. Искористете ги овие трикови за р...
7 совети како да се разладите ова лето (фото)

Кои се најпозитивните земји во светот?

Кога станува за изразување на позитивни емоции, луѓето во Јужна Америка дефинитивно се пред остатокот од ...
Кои се најпозитивните земји во светот? (фото)

Апел за помош - да и помогнеме Ема

Петнаесет годишната Емануела Костоска боледува од ретка болест во светот позната како Пра-Дер Вили, на ко...
Апел за помош - да и помогнеме Ема (фото)

400000 дела од „Метрополитен“ музејот на уметноста, сега се достапни он-лајн

Mузејот на уметноста „Метрополитен“ објави дека околу 400000 дела во висока резолуција се сега достапни з...
400000 дела од „Метрополитен“ музејот на уметноста, сега се достапни он-лајн (фото)

Како познатите коктели ги добиле своите имиња

Ако сте уживател во алкохолот, но и желни за знаење ова видео дефинитивно е за вас.
Како познатите коктели ги добиле своите имиња (фото)

Дали твоето тело е спремно за бикини?

Пред вас е најдобриот и најлесниот начин за да дознаете дали вашето тело е спремно за бикини или не.
Дали твоето тело е спремно за бикини? (фото)

7 вида љубов

Љубовта е, се разбира, прекрасна работа. Љубовта е нежна, мила, внимателна, се што ни треба, најслаткото ...
7 вида љубов (фото)

Неверојатна архитектура на животните

Брани, декорирани апартмани, здраги со станови... Животните ги градат овие восхитувачки зданија за да се ...
Неверојатна архитектура на животните (фото)

Лекови за мамурлак од сите краеви на светот

Низ светот постојат најразлични рецепти за тоа како да престане чувството дека во главата ви е „тапан“, н...
Лекови за мамурлак од сите краеви на светот (фото)

Солзите гледани под микроскоп откриваат неверојатни факти

Исто како со снегулките и отпечатоците на прстите, така е и со солзите - нема две исти. <br />Еден...
Солзите гледани под микроскоп откриваат неверојатни факти (фото)

Како се станува маж низ светот

Во многу култури на тест се става храброста, силата и способноста на момчето да придонесува кон општество...
Како се станува маж низ светот (фото)

Зошто веруваме во чудни работи?

Сте се запрашале ли некогаш зошто некои луѓе веруваат дека ја виделе Богородица на тост или пак слушаат д...
Зошто веруваме во чудни работи? (фото)

Стареете? Сè што ви треба е свежа крв!

Во 21виот век луѓето живеат подолго и подобро, но се уште сме опседнати со процесот на стареење и смртта....
Стареете? Сè што ви треба е свежа крв! (фото)

Каде луѓето имаат надобар секс, каде најлош, а каде имаат најмногу оргазми?

Во моментов милиони луѓе имаат секс. Баш сега. А благодарение на Интернетот сега можеме да дознаеме и как...
Каде луѓето имаат надобар секс, каде најлош, а каде имаат најмногу оргазми? (фото)

Секси момци пијат пиво

Ако за нешто може да се сложи речиси целата машка популација, тогаш тоа е фактот дека пивото е добро! Има...
Секси момци пијат пиво (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com