НОВИТЕТИ

33 мапи кои не ви ги покажуваат на училиште

Секоја од овие мапи открива по некој интересен и забавен податок, од кој можат да се добијат некои прилич...
33 мапи кои не ви ги покажуваат на училиште (фото)

Марџ Симпсон ќе добие своја линија на шминка од MAC

25 годишнината на Симпсонови ќе биде обележана со една од најчудните соработки во светот за убавината дос...
Марџ Симпсон ќе добие своја линија на шминка од MAC (фото)

Мај е „најжешкиот“ месец во година а и науката го докажува тоа

Можете да и се заблагодарите на мајката природа поради тоа што ве буди од долгата зимска хибернација. Ако...
Мај е „најжешкиот“ месец во година а и науката го докажува тоа (фото)

Денес се обележува Денот на трудот

На меѓународниот ден на труд низ многу земји се организираат демонтрации на кои работниците порачуваат де...
Денес се обележува Денот на трудот (фото)

Најлуди закони за проституција во светот

Кај нас и во повеќето земји од светот проституцијата е нелагална и законите завршуваат тука. Но, во некои...
Најлуди закони за проституција во светот (фото)

Денес е светски ден на танцот! Танцувајте како никој да не гледа!

Светскиот ден на танцот ја промовира танцовата уметност ширум светот, како начин за уметничко изразување,...
Денес е светски ден на танцот! Танцувајте како никој да не гледа! (фото)

Машки VS женски мислења за пенисот

Тоа мажите имаат пенис не значи тие знаат подобро го познаваат својот полов орган подобро од нас жените. ...
Машки VS женски мислења за пенисот (фото)

Пластични операции со несреќен крај

Пластичните хирурзи можат да згрешат на толку многу начини, а кога тие ќе направат грешка, резултатот е б...
Пластични операции со несреќен крај (фото)

Девојките во филмовите и девојките во вистинскиот живот

Не е ни чудо што момчињата очекуваат да изгледаме прекрасно кога ќе се разбудите, ако се земе во предвид ...
Девојките во филмовите и девојките во вистинскиот живот (фото)

23 работи кои вреди да ги знаете

Иако се банални и можеби никогаш нема да ви затребаат во секојдневието, овие работи вреди да ги знаете. Ф...
23 работи кои вреди да ги знаете (фото)

Учителките најбарани на порно сајтовите

За многу луѓе порно филмовите се целосно препуштање на фантазијата, бегство од реалноста или вентил за оп...
Учителките најбарани на порно сајтовите (фото)

Секс кукли или вистински луѓе?!

Ако сте сами или ви здосадил партнерот и сакате да имате различен секс, а не сакате да го изневерите, не ...
Секс кукли или вистински луѓе?! (фото)

Денес е денот на планетата Земја

Денот на планетата Земја не потсетува убаво да погледнеме во каква состојба се наоѓа нашата неверојатна п...
Денес е денот на планетата Земја (фото)

Припремете се за бура од емоции!

Неговиот божествен глас ќе ве расплаче, а она што ќе го направи на крај ќе ги побуди емоциите во вас и ќе...
Припремете се за бура од емоции! (фото)

Книги кои вистински можат да ви го сменат животот

А сѐ што вие треба да направите е да ги прочитате!
Книги кои вистински можат да ви го сменат животот (фото)

Кој е прв, кокошката или јајцето?

Ова прашање го мачи човештвото уште од времето на Античките Грци...
Кој е прв, кокошката или јајцето? (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com