НОВИТЕТИ

Екстремно чудна природна убавина

Само природата знае да направи вакви прекрасни чуда...
Екстремно чудна природна убавина (фото)

Животот на мажите и жените прикажан преку три фотографии

Ова е смешен, но вистинит начин на прикажување на животот на мажите и жените преку само 3 фотографии. Пог...
Животот на мажите и жените прикажан преку три фотографии (фото)

Кратка историја на кондомите

Она што денес е општо прифатена практика за превенција на бременост и сексуално преносливи болести, неког...
Кратка историја на кондомите (фото)

Почина Нобеловецот Габриел Гарсија Маркез

Познатиот колумбиски пијсател и добитник на Нобеловата награда, Габриел Гарсија Маркез почина вчера во 87...
Почина Нобеловецот Габриел Гарсија Маркез (фото)

Неверојатните разлики во дневните оброци на луѓето во светот

Замислете си дека ви пристатува фотограф и ви вели дека сака да ги фотографира вашите дневни оброци, што ...
Неверојатните разлики во дневните оброци на луѓето во светот (фото)

Проверете колку е паметно вашето десно стапало?

За да проверите колку е паметно вашето десно стапало потребни ви се само неколку секунди. Се работи за на...
Проверете колку е паметно вашето десно стапало? (фото)

Мажите одговараат на прашања кои секоја жена сака да ги знае

Што мислат мажите додека имаат секс? Какво е чувството кога ќе те удрат по тестиси? Ако и вие отсекогаш с...
Мажите одговараат на прашања кои секоја жена сака да ги знае (фото)

Том од Финска - BDSM поштенска марка

Серија на поштенски марки со делата на Том од Финска ќе бидат пуштени во употреба оваа есен во Финска, со...
Том од Финска - BDSM поштенска марка (фото)

Велигденски промотивни подароци со „Близу“

Сите нови корисници кои ќе потпишат договор за пакет со три услуги до 30 април, добиваат на подарок вредн...
Велигденски промотивни подароци со „Близу“ (фото)

Како си ја замислувале модата на иднината во 1893?

Овие интересни илустрации биле објавени во јануарското издание од 1893 година во магазинот The Strand, ка...
Како си ја замислувале модата на иднината во 1893? (фото)

Исповед на една мајка: „Драги мои деца...“

Писмото на блогерката Сандра Тодоровиќ овие денови вирално се рашири по балканските медиуми. Сандра на св...
Исповед на една мајка: „Драги мои деца...“ (фото)

Фотограф ја открива тајната за позадината на Windows

Чарлс О'Реал е човекот чија фотографија може да се најде на илјадници позадини на секој корисник на Windo...
Фотограф ја открива тајната за позадината на Windows (фото)

5 најчудни видеа за сексуална едукација

Американците се познати по тоа што нивниот едукативен систем низ историјата на своите ученици им прикажув...
5 најчудни видеа за сексуална едукација (фото)

Кој го измислил првиот велосипед?

Би помислиле дека изум едноставен како велосипедот има обично и некомплицирао минато. Но, изгледа дека за...
Кој го измислил првиот велосипед? (фото)

Зошто ни треба крем за заштита од сонце?

Сите сакаме убав сончев ден, но исто така сите знаеме дека еден ден на плажа без крем за заштита од сонце...
Зошто ни треба крем за заштита од сонце? (фото)

Од зачнување до раѓање - визуелизирано

Оваа моќна визуелизација го прикажува развојот на човекот од зачнувањето до неговото раѓање, на начин на ...
Од зачнување до раѓање - визуелизирано (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com