НОВИТЕТИ

Пресметајте колку сте среќни и вљубени?

Иако љубовта не е математика, а чувствата тешко можат да се опишат со бројки, научниците од Институтот ко...
Пресметајте колку сте среќни и вљубени? (фото)

Вистински мажи со „муда“

Мажите се многу креативни кога станува збор за кампањи за подигнање на свеста за ракот на тестиси. По кам...
Вистински мажи со „муда“ (фото)

Зошто вените се сини кога крвта е црвена?

Крвта не е сина, туку е во нијанси на црвената боја. Сепак, вените низ кои поминува црвената крв на човек...
Зошто вените се сини кога крвта е црвена? (фото)

Како мажите реагираат на сексистички коментари!?

Што би се случило кога нештата би биле обратни? Наместо постојаните сексистички коментари со кои жените с...
Како мажите реагираат на сексистички коментари!? (фото)

Човековото око под микроскоп: површини на неоткриени планети

Креаторот на овие брилијантни фотографии, Сурен Менвелјан, инаку по професија учител со потекло од Ермени...
Човековото око под микроскоп: површини на неоткриени планети (фото)

Пичес Гелдоф почина на 25 годишна возраст

Пичез Гелдоф, модел, ТВ водителка, писателка и ќерка на познатиот музичар Боб Гелдоф, почина денес на 25 ...
Пичес Гелдоф почина на 25 годишна возраст (фото)

Изуми за кои секоја девојка сонува и ги заслужува

Сакате да им го олесните животот на жените? Измислете нешто од ова и многу жени во светот ќе ви бидат бла...
Изуми за кои секоја девојка сонува и ги заслужува (фото)

Kако ги замислувале жените на иднината во 1902

Оваа серија на шпил од карти, издадена од францусктата компанија A. Bergeret de Nancy во 1902 година, ја ...
Kако ги замислувале жените на иднината во 1902 (фото)

Како би изгледало кога луѓето би имале секс како животни

Ритуалите на парење во животнискиот свет се толку разновидни и интересни што прават нашите љубовни ритуал...
Како би изгледало кога луѓето би имале секс како животни (фото)

Еволуција на пицата

Сите ја сакаат со различни состојки, но тешко ќе најдете некој кој не ја сака - нејзиното вкусно величест...
Еволуција на пицата (фото)

8 работи кои не знаевте дека слушалките на iPhone ги можат

Трите копчиња на стандардните слушалки за iPhone-от на Apple, можат да се притискаат во комбинации со кои...
8 работи кои не знаевте дека слушалките на iPhone ги можат (фото)

Светот во сино на меѓународниот ден на аутизмот

Денес на 2ри април по седми пат се обележува меѓународниот ден на аутизмот, откако во 2007мата Генералнот...
Светот во сино на меѓународниот ден на аутизмот (фото)

Најголемите првоаприлски измами во историјата

Денот на шегата, 1ви април, е празник на кој луѓето ширум светот наоѓаат најразлични начини да се пошегув...
Најголемите првоаприлски измами во историјата (фото)

49 најголеми светски измами во кои луѓето веруваат

Оние кои се гладни за знаење доведуваат во прашање буквално сé. Други пак одбираат да веруваат во некои н...
49 најголеми светски измами во кои луѓето веруваат (фото)

Ова се совршените десерти

Кога французите сакаат да го освојат светот не им се потребни оружја за масовно уништување. Тие тоа го пр...
Ова се совршените десерти (фото)

Најфасцинантни ритуали поврзани со сексот

По овие рутиални вашиот сексуални навики ќе ви бидат здодевни. Денес во современиот свет во оваа 2014 го...
Најфасцинантни ритуали поврзани со сексот (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com