НОВИТЕТИ

НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРО ПИСМО „НАПИШИ ПИСМО СО РАКОПИС НА СРЦЕТО“

Со цел да се обнови традицијата на пишување писма, да се стимулира креативниот однос на граѓаните кон инт...
НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРО ПИСМО „НАПИШИ ПИСМО СО РАКОПИС НА СРЦЕТО“ (фото)

Новата реклама за Сникерс ги почитува жените - освен на крај!

Сникерс објави реклама која некако успева да ги навреди и жените и мажите. Иако со навидум позитивна пора...
Новата реклама за Сникерс ги почитува жените - освен на крај! (фото)

Првиот вибратор во светот кој ќе ве направи попаметни

Луксузниот бренд за секси играчки LELO го најави лансирањето на Dextrüs, „првиот вибратор за деснораки ли...
Првиот вибратор во светот кој ќе ве направи попаметни (фото)

Од каде потекнува традицијата за купување веренички прстен?

Се чини дека ниедна веридба веќе не може да помине без блескав прстен на раката на среќната идна невеста....
Од каде потекнува традицијата за купување веренички прстен? (фото)

Згодни фраери со пениси во чорапа на Инстаграм

На Инстаграм има нов жежок тренд - жешки фраери со големи чорапи, со хаштаг #cockinasock! Ова е можеби на...
Згодни фраери со пениси во чорапа на Инстаграм (фото)

Најскапи предмети во светот

Луксузниот живот се карактеризира со поседување предмети кои освен задоволство и комфор, овозможуваат и е...
Најскапи предмети во светот (фото)

30 Факти што звучат како лага, но се чиста вистина

Светот што нè опкружува е преполн со неверојатни факти, а овие се само еден мал дел.
30 Факти што звучат како лага, но се чиста вистина (фото)

Откриена тајна за најсилен оргазам

Забавувањето пред самиот оргазам можеби звучи како убивање за забавата, но најновото истражување на полет...
Откриена тајна за најсилен оргазам (фото)

Пролетта е најубавото годишно време затоа што...

Денес на 20 март, во 17:57 часот, на западната хемисфера официјало започнува пролетта. Дали е коинциденци...
Пролетта е најубавото годишно време затоа што... (фото)

Неверојатни ретки фотографии од минатото

Фотографиите се едиственото сведоштво преку кое можете да видиме како изгледал животот во минатото, и мож...
Неверојатни ретки фотографии од минатото (фото)

Најбизарни рекорди во секс

Скоро и да нема категорија во која човекот не пробал да постави рекорд. Колку и да се оригинални некои ка...
Најбизарни рекорди во секс (фото)

20 работи кои треба да ги кажуваме почесто

Ова слатко детенце презентира 20 работи кои треба да ги кажуваме почесто за светот да биде подобро место ...
20 работи кои треба да ги кажуваме почесто (фото)

First Sh*t - духовита пародија на First Kiss

Интернетот е преплавен со пародии на виралното видео First Kiss, меѓу кои се најде и едно кое ја носи уме...
First Sh*t - духовита пародија на First Kiss (фото)

Најчудната реклама за кондоми доаѓа од...

Одлична музика и одлична поента. По оваа реклама сигурно ќе ви биде јасно зошто треба да користите кондом...
Најчудната реклама за кондоми доаѓа од... (фото)

Што јаде светот за појадок?

Сакате англиски или француски појадок? Или нешто поегзотично? Погледнете што се јаде за појадок ширум све...
Што јаде светот за појадок? (фото)

„Ако некој те праша дали сакаш колаче, ќе кажеш...“

Сигурно е лесно да го научите детето да не зема работи од непознати? Па... не е, и ова видео го докажува ...
„Ако некој те праша дали сакаш колаче, ќе кажеш...“ (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com