НОВИТЕТИ

Како да какате виножито?

Уште од почетокот на човештвото, луѓето биле љубопитни за мистериите на постоењето. Зошто сме тука? Како ...
Како да какате виножито? (фото)

Дебела девојка танцува (многу добро!)

Оваа девојка воопшто не се грижи за тоа колку килограми покажува вагата или колку калории внела во текот ...
Дебела девојка танцува (многу добро!) (фото)

Tолкувања на 12 најчести сонови

Иако повеќето психолози не се сложуваат во врска со популарните интерпретации на соништата, луѓето сe ушт...
Tолкувања на 12 најчести сонови (фото)

Првиот бакнеж на 20 луѓе кои не се познаваат

Дали се сеќавате на вашиот прв бакнеж? Дали беше малку чудно, и се двоумевте и премислувавте пред да се п...
Првиот бакнеж на 20 луѓе кои не се познаваат (фото)

Новата кампања `Ban Bossy` ја враќа во мода Женската Моќ

Бијонсе, Џенифер Гарнер и Џејн Линч, се само дел од многуте други успешни жени, кои ја подржуваат Женскат...
Новата кампања `Ban Bossy` ја враќа во мода Женската Моќ (фото)

Филозофијата и уметноста на јапонската церемонија за чај

По повод 20 годишнината од дипломатските односи помеѓу Јапонија и Македонија Амбасадата на Јапонија во Ви...
Филозофијата и уметноста на јапонската церемонија за чај (фото)

Видео кое ќе донесе солзи во вашите очи

Во сите продавници куклите на кои се презентираат колекциите се совршени. Тие имаат совршена висина и сов...
Видео кое ќе донесе солзи во вашите очи (фото)

Уште сексистички реклами!

Дали местото на жената е во кујната, осудена вечно да му служи на својот алфа мажјак? Секако дека не... и...
Уште сексистички реклами! (фото)

Филипинките поставуваат рекорд за 8ми март

Илјадници жени се собраа денес во Манила, Филипини, со цел да го обележат Меѓународниот ден на жената пре...
Филипинките поставуваат рекорд за 8ми март (фото)

За што беше празникот?

„Ова е оној ден во годината кога треба да купам каранфил“ - би била изнудената мисла која би ја кажал нек...
За што беше празникот? (фото)

Првиот забавен магазин на Балканот!

Овој популарен неделен магазин е првиот забавен магазин на Балканот, и веќе 75 години ни споделува новост...
Првиот забавен магазин на Балканот! (фото)

Невозможна мисија: бегство на бебиња

Тоа што сега ќе го видите се тренирани бебиња кои се трудат да избегаат од нивните затвори со недели. Тие...
Невозможна мисија: бегство на бебиња (фото)

НАСА објави фотографии инспирирани од Gravity

Во чест на триумфот на филмот Gravity на овогодинешните Оскари, НАСА објави фотографии инспирирани од фил...
НАСА објави фотографии инспирирани од Gravity (фото)

Колку долго ќе живеете?

Изгледа местото на живеење во голема мера влијае на нашиот животен век. По се изгледа, некои од нас се по...
Колку долго ќе живеете? (фото)

Во занданата на елитен доминатрикс од Њујорк

Популарниот кварт Челси, лоциран во Менхетен, Њујорк е познат по својот ноќен живот, баровите и либерална...
Во занданата на елитен доминатрикс од Њујорк (фото)

По еден пенис за секој ден

Во фебруари 2013, еден маж на својата сопруга и купил табла. Кога и кажал дека секој ден на таа табла ќе ...
По еден пенис за секој ден (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com