НОВИТЕТИ

Како изгледаат собите на девојки низ светот

Младите девојки низ светот се толку различни, а сепак исти. Фотографите на Marie Claire ги фотографирале ...
Како изгледаат собите на девојки низ светот (фото)

Интересни факти за понеделник

Ако мразите понеделници, не сте сами. Најголемиот дел од светската популација го мрази овој ден, а еве и ...
Интересни факти за понеделник (фото)

Дали може да ви го хакнат мозокот?

Сите мислиме имаме целосна контрола над нашите постапки, но како што технологијата и биологијата се поврз...
Дали може да ви го хакнат мозокот? (фото)

Има само три години и IQ 160, таа е најмладиот член на Менса

Алексис Мартин има само три години, и веќе се вбројува меѓу најпаметните луѓе на планетата. Имено, таа им...
Има само три години и IQ 160, таа е најмладиот член на Менса (фото)

9 бизарни моќи на нашето тело

Дали некогаш ви се случило да чувствувате болка во зглобовите пред големо невреме? Дали некој мирис ве вр...
9 бизарни моќи на нашето тело (фото)

Запознајте ја жената која гордо ја носи својата брада

Харнаам Каур е 23 година учителка од Велика Британија, која е поинаква од другите девојќи и горда на себе...
Запознајте ја жената која гордо ја носи својата брада (фото)

Интересни идеи за свадбени фотографии што треба да ги украдете

Сигурно сакате најубавиот ден во животот да биде прекрасен, а уште повеќе сето тоа да биде овековечено со...
Интересни идеи за свадбени фотографии што треба да ги украдете (фото)

Морничави фотографии од кои ќе се наежите

Овие фотографии се направени години наназад, кога фотографите сликале само црно бело, што ги прави уште п...
Морничави фотографии од кои ќе се наежите (фото)

Стриптиз на лизгалиштето - вистинско задоволство за девојките

Оние кои гледаат уметничко лизгање сигурно го знаат Евгени Полушенко, а за оние кои не го гледаат овој сп...
Стриптиз на лизгалиштето - вистинско задоволство за девојките (фото)

Најопасни видови во Средоземното Море

Ако мислевте дека ќе прочитате дека во Средоземното Море живеат опасни риби и животни-се лажете. Најопасн...
Најопасни видови во Средоземното Море (фото)

10 прекрасни традиции за Валентин од сите агли на светот

Среќен Валентин! Денес светот го празнува денот на вљубените, a покрај денот на љубовта ние го празнуваме...
10 прекрасни традиции за Валентин од сите агли на светот (фото)

Најромантичната реклама која сте ја виделе во животот

Шварцкорф својата најнова реклама, која го носи името „A declaration of Love" им ја посвети на жените шир...
Најромантичната реклама која сте ја виделе во животот (фото)

Чудовишта од длабоките води

Ако мислевте дека сите риби се слатки и мали, погледете ги овие 20 вида риби кои ќе внесат страв во вашит...
Чудовишта од длабоките води (фото)

Вистината за Фенг шуи: филозофија или религија, уметност или наука?

Што всушност претставува Фенг Шуи? Дали е филозофија или религија, или пак наука или уметност? Доколку би...
Вистината за Фенг шуи: филозофија или религија, уметност или наука? (фото)

10 причини поради кои Јулија Липнитскаја е фантастична

Јулија Липнитскаја е девојката која со својот совршен танц на мразот, флексибилност, пируети и скокови ги...
10 причини поради кои Јулија Липнитскаја е фантастична (фото)

Aпликации корисни за сите жени

Smart телефоните се токму тоа - паметни. Нивната идеја е со помош на наједноставни апликации да можете со...
Aпликации корисни за сите жени (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com