НОВИТЕТИ

Морничава турнеја низ медицината во минатото

Медицината што ја знаеме денес е далеку од совршена, но е најсовршената досега позната на човекот. Во мин...
Морничава турнеја низ медицината во минатото (фото)

Низ која врата ќе влезете, таква личност сте

Постојат многу психолошки тестови за да откриете каква личност сте. Еве еден кој нам ни се виде многу инт...
Низ која врата ќе влезете, таква личност сте (фото)

Најдобри другарки сте ако:

Дали имате другарка со која зборувате за сè, па дури и за како сте си поминале во тоалет? Се знаете отсек...
Најдобри другарки сте ако: (фото)

19 работи на кои треба да престанете да трошите време

Модерниот свет е место каде времето се чини минува без да забележиме. Токму од таа причина важно е да не ...
19 работи на кои треба да престанете да трошите време (фото)

Проверете на кој роман токму вие сте автор

Едно поново истражување открива дека ако дневно пишувате по 10 СМС пораки, тогаш, во текот на пет години ...
Проверете на кој роман токму вие сте автор (фото)

Дали треба да го земете вашето момче на шопинг?

Освен ако сте шопингхоличарка и имате партнер кој ја дели истата страст за шопинг како вас, големи се шан...
Дали треба да го земете вашето момче на шопинг? (фото)

Facebook го слави 10-от роденден

Социјалната мрежа Facebook е основана пред 10 години, точно на 4-ти февруари 2004 година, а во изминативе...
Facebook го слави 10-от роденден (фото)

Непишани правила за пишување е-маил

Без разлика дали користите е-маил секојдневно, или повеќе пишувате пораки на Фејсбук, постојат некои непи...
Непишани правила за пишување е-маил (фото)

Дами со шокантно тенки струкови

За некои од овие дами тенкиот струк е предизвик кој го совладуваат со носење на корсети, дури и кога нивн...
Дами со шокантно тенки струкови (фото)

Еве зошто не можеме да ги решиме проблемите во светот

Од ден на ден изгледа дека човештвото повеќе страда и нема збор дека проблемите кои светот ги има се мног...
Еве зошто не можеме да ги решиме проблемите во светот (фото)

Научниците докажаа - шопингот нè прави среќни!

На радост на сите шопингхоличарки научниците велат дека шопинг терапијата е далеку од површна работа, нап...
Научниците докажаа - шопингот нè прави среќни! (фото)

Сѐ што не сте знаеле за Кинеската Нова година

Gung hay fat choy! Танцот на змејот и подарувањето на црвени пликови во кои има пари ќе го обележат 31 ја...
Сѐ што не сте знаеле за Кинеската Нова година (фото)

Модерната Пепелашка

Ако ги сакате бајките на Дизни, а воедно уживате и во циничниот хумор, тогаш модерната бајка за Пепелашка...
Модерната Пепелашка (фото)

Најдекадентните костими во историјата на Мис на Универзумот

Изборите за убавина се едни од најгламурозните настани на светот. Покрај физичката убавина, таму се оцену...
Најдекадентните костими во историјата на Мис на Универзумот (фото)

Како да ја наполните батеријата на телефонот користејќи овошје

Наместо да купувате скапи полначи за вашиот IPhone или IPod купете си една банана, една мандарина и едно ...
Како да ја наполните батеријата на телефонот користејќи овошје (фото)

Сѐ што знаете за пенисот е погрешно!

Можеби досега сте прочитале многу неверојатни факти за пенисот, но овие сигурно не биле некои од нив!
Сѐ што знаете за пенисот е погрешно! (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com