НОВИТЕТИ

Креативно дизајнирани парфеми

Кога станува збор за купување производ, за консументот производот е од најголемо значење. Но, на денешнио...
Креативно дизајнирани парфеми (фото)

10 делови од телото без кои можеме да живееме

Сакате да изгубите некој килограм? Извадете некој од непотребните делови од телото! Се шегуваме, никако н...
10 делови од телото без кои можеме да живееме (фото)

Тејлор Смит - девојчето чиешто писмо до сама себе го расплака светот

Писмото кое Тејлор Смит, 12 годишното девојче кое кон почетокот на месецов почина од тешки компликации пр...
Тејлор Смит - девојчето чиешто писмо до сама себе го расплака светот (фото)

Ексцентричните склоности на познатите автори

Големите уметници ќе сторат сѐ за да најдат инспирација. Следниве автори ја наоѓале во многу ексцентрични...
Ексцентричните склоности на познатите автори (фото)

Кога најголемите умови ќе потфрлат

Ако никогаш не сте доживеале неуспех, значи никогаш не сте пробале нешто ново. Ако овие виртуози во своја...
Кога најголемите умови ќе потфрлат (фото)

Како влијаат боите на нашето расположение?

Како се чувствувате денес? Розово, зелено... Или можеби сино? Колку пати досега сте се чувствувале дека с...
Како влијаат боите на нашето расположение? (фото)

17 предмети кои треба да ги фрлите веднаш!

Сите имаме навика да чуваме работи кои веќе не ни служат, но кога ќе дојде време за фрлање или ги заборав...
17 предмети кои треба да ги фрлите веднаш! (фото)

„Најгрдата девојка во светот“: Како да ја претворите омразата во љубов?

Lizzie Velasques (Лизи Веласкез) е едно од трите лица во светот со редок синдром кој го спречува зголемув...
„Најгрдата девојка во светот“: Како да ја претворите омразата во љубов? (фото)

Kога точно почнуваме да старееме?

Да се биде во таканаречените „средни години“ денес и пред неколку децении не е исто. Со продолжувањето на...
Kога точно почнуваме да старееме? (фото)

Најчудните божиќни традиции и приказни низ светот

Божиќ се слави насекаде низ светот, а секоја држава има своја традиција. Нашите најраспространети и најпо...
Најчудните божиќни традиции и приказни низ светот (фото)

Парови си ја заменуваат облеката - фотографии на Hana Pesut

Дали некогаш сте се запрашале како би изгледало ако ја замените облеката со некој од спротивниот пол? Сек...
Парови си ја заменуваат облеката - фотографии на Hana Pesut (фото)

Што открива за вас вашето омилено сирење?

Сигурно имате омилено сирење или кашкавал на кои не можете да им одолеете. Секој вид по нешто зборува и з...
Што открива за вас вашето омилено сирење? (фото)

Тајната на бесмртноста се крие во јастогот?

Јастозите содржат хемиска супстанца која ги прави „биолошки бесмртни“. Оваа хемиска супстанца ги наведува...
Тајната на бесмртноста се крие во јастогот? (фото)

Како се вели среќна Нова година низ светот?

Кажете им среќна Нова година на пријателите низ светот!
Како се вели среќна Нова година низ светот? (фото)

Среќна Нова Година!

Овие секси Дедо Мразовци ви посакуваат Среќна Нова година и Божиќни празници!
Среќна Нова Година! (фото)

Уникатни новогодишни излози

Низ градовите во светот може да се забележи новогодишната еуфорија претставена преку однесувањето на луѓе...
Уникатни новогодишни излози (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com