НОВИТЕТИ

Најчудните Новогодишни традиции во светот

Во светот постојат најразлични традиции и адети со цел Новата Година да донесе среќа и благосостојба. Кој...
Најчудните Новогодишни традиции во светот (фото)

Празнични винтиџ Playboy насловни

На Playboy насловните секогаш се појавувале прекрасни жени, а често празничните насловни се резервирани н...
Празнични винтиџ Playboy насловни (фото)

Нова Година - очекувања наспроти реалност

Не постои такво нешто како совршена Нова Година! Затоа имајте реални очекувања и поминете си убаво.
Нова Година - очекувања наспроти реалност (фото)

Еволуцијата на Дедо Мраз

Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнува Дедо Мраз? Дали знаевте дека тој прв пат се појавува во I...
Еволуцијата на Дедо Мраз (фото)

Интересни совети за поедноставен живот

Кога ќе ги прочитате овие совети ќе се запрашате како до сега сте живееле без нив. Овие трикови ќе ви го ...
Интересни совети за поедноставен живот (фото)

Парови кои лошото време го искористиле за да направат прекрасни свадбени фотографии

Аланис Морисет пееше „It’s like rai-ayy-ann on your wedding day…” во позната песна Ironic, а дожд за врем...
Парови кои лошото време го искористиле за да направат прекрасни свадбени фотографии (фото)

Неверојатни фотографии од Божиќ низ светот

Деновиве светот во светот владее возбуда поради претстојните празници, но сите го слават доаѓањето на Бож...
Неверојатни фотографии од Божиќ низ светот (фото)

Следете го Дедо Мраз на Google

Утре припадниците на католичката вероисповест го слават Божиќ, a денес на Бадниковата вечер, Дедо Мраз го...
Следете го Дедо Мраз на Google (фото)

Најлудите светски рекорди во 2013

Гинисовата книга на рекорди за 2013 содржи 400 рекорди, од кои околу 75% се нови. Еве што се случува кога...
Најлудите светски рекорди во 2013 (фото)

Интересни факти за зимата и снегот

Зима, зима, епа што ако е зима, не е лав, не се плаши кој е здрав!
Интересни факти за зимата и снегот (фото)

Што му се случува на нашето тело кога пиеме Кока-Кола?!

Според сите досегашни истражувања, Кока-Колата се смета за еден од најштетните пијалоци. Но, дали некогаш...
Што му се случува на нашето тело кога пиеме Кока-Кола?! (фото)

Мајли, Малала и Џенифер Лоренс се најдоа на листата на Google за најпребарувани луѓе во 2013

Пребарувачот Google ја објави Zeitgeist листата за најпребарувани нешта во 2013, при што открива што најм...
Мајли, Малала и Џенифер Лоренс се најдоа на листата на Google за најпребарувани луѓе во 2013 (фото)

Најчудни Кока-Кола вкусови низ светот

Кока-Кола е една од најраспространетите компании во светот, а нејзините производи ги има речиси во секое ...
Најчудни Кока-Кола вкусови низ светот (фото)

Фотографии кои го променија светот

Една фотографија - милион зборови. Овие фотографии опишуваат цели настани, години, декади... Фотографии б...
Фотографии кои го променија светот (фото)

Што ни се случува кога ќе видиме голо тело?

Познатиот вајар Огист Роден велел дека кога ќе види жена која се свлекува се чувствува како погоден од гр...
Што ни се случува кога ќе видиме голо тело? (фото)

13 митови и факти за петок 13ти

Можеби не превземате драстични мерки на безбедност на петок 13ти, но дали мислите дека сте целосно имуни ...
13 митови и факти за петок 13ти (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com