НОВИТЕТИ

Предлог книга за читање: „Апартман во Париз“ од Гијом Мисо

Доживејте го Париз на малку поинаков начин!
Предлог книга за читање: „Апартман во Париз“ од Гијом Мисо (фото)

Интересни идеи за првоаприлски маски

Може да се каже дека утре е еден од најинтересните денови во годината, бидејќи целиот град ќе биде полн с...
Интересни идеи за првоаприлски маски (фото)

Сашко Коцев со порака по повод Светскиот ден на театарот

Секоја година на 27 март со претстава и читање на пораки за сценската уметност се одбележува Светскиот де...
Сашко Коцев со порака по повод Светскиот ден на театарот (фото)

Детален тест за проверка на вашата креативност

Секој од нас е барем малку креативен, па затоа проверете колку е развиена вашата креативна страна.
Детален тест за проверка на вашата креативност (фото)

Прв пролетен ден: најубавите фотографии од цвеќиња од нашите инстаграмџии

Долгоочекуваната пролет официјално започна! Веќе со денови можеме да уживате во прекрасната природа која ...
Прв пролетен ден: најубавите фотографии од цвеќиња од нашите инстаграмџии (фото)

Неверојатно точен тест на личноста: дознајте како ве доживуваат другите

Секој од нас има различни карактеристики, а некои луѓе навистина ни се воодушевуваат, додека пак другите ...
Неверојатно точен тест на личноста: дознајте како ве доживуваат другите (фото)

Звездна Георгиева д-р по психолигија и јасновидец феномен на Бугарија

Веќе 28 години Звездна е позната по својот интелект и дарба. Завршила Сметководство и контрола, Меѓународ...
Звездна Георгиева д-р по психолигија и јасновидец феномен на Бугарија (фото)

Мајка со објава на Инстаграм ги инспирираше сите да се прифатат себеси

Телото на жената се менува со текот на годините, а едни од најголемите промени се случуваат откако жената...
Мајка со објава на Инстаграм ги инспирираше сите да се прифатат себеси (фото)

Нов тренд: пирсинг на прстот наместо веренички прстен

Мора да признете дека некогаш сте размислувале за тоа каков сакате да биде вашиот веренички прстен. Замис...
Нов тренд: пирсинг на прстот наместо веренички прстен (фото)

Предлог книга која мора да ја прочитате: „Калуѓерот што го продаде своето ферари“ од Робин Шарма

Книгата е најдобриот пријател на човекот, затоа користете го секој момент од вашето слободно време за да ...
Предлог книга која мора да ја прочитате: „Калуѓерот што го продаде своето ферари“ од Робин Шарма (фото)

Каменот кој најмногу ве привлекува го открива тоа што најмногу го посакувате

Секој камен носи своја порака. На вас останува да го одберете оној кој најмногу го привлекува вашето вним...
Каменот кој најмногу ве привлекува го открива тоа што најмногу го посакувате (фото)

BO - DI - TREJD - брз и сигурен превоз на роба низ цела Македонија

BO - DI - TREJD е со традиција од 2000-та година и ги задоволува сите стандарди за превоз на роба и со ни...
BO - DI - TREJD - брз и сигурен превоз на роба низ цела Македонија (фото)

Тешките времиња се како лошото време – и тие ќе поминат. Совет од баба ми.

Таа секогаш ми раскажуваше приказни, па така и овие инспиративни приказни за животот потекнуваат од неа
Тешките времиња се како лошото време – и тие ќе поминат. Совет од баба ми. (фото)

Што јаде Меланија Трамп за да биде витка на 47 години?

„Сакам да јадам здраво, бидејќи се чувствувам подобро и имам повеќе енергија“, рече таа.
Што јаде Меланија Трамп за да биде витка на 47 години? (фото)

Најдобрата „Златна Бубамара на популарноста“ досега: најважните моменти од 21. издание

Кој сѐ беше добитник на „Златна Бубамара на популарноста“?
Најдобрата „Златна Бубамара на популарноста“ досега: најважните моменти од 21. издание (фото)

9 добри причини да се заљубите во мажот риби

Тој е визионер во љубовта! Тој е добар слушател, чувствителен, интуитивен, романтичен и никогаш не е прем...
9 добри причини да се заљубите во мажот риби (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com