НОВИТЕТИ

Геминиди, најинтензивниот метеорски дожд вечерва ќе го осветли небото

Повеќе од 100 метеори ќе го осветлат небото вечерва на 13 Декември, односно 14 Декември по полноќ. Гемини...
Геминиди, најинтензивниот метеорски дожд вечерва ќе го осветли небото (фото)

10 најбизарни чевли

Чевлите датираат 8 000 години п.н.е. Тие имаат огромна историја. Се правеле чевли од различни материјали ...
10 најбизарни чевли (фото)

Светот го одбележува денот на човековите права

На 10 декември 1948година, Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои светската декларација за пр...
Светот го одбележува денот на човековите права (фото)

Светот во солзи, почина Нелсон Мaндела

Нелсон Мaндела, најголемиот заговорник против апартхејдот кој помина 27 години од својот живот во затвор,...
Светот во солзи, почина Нелсон Мaндела (фото)

Mикрософт разви идеја за „паметен“ градник кој ќе се бори против прејадувањето

Веќе не е доволно да имате смарт фон, часовник, ТВ и автомобил, сега компаниите кои развиваат новитети во...
Mикрософт разви идеја за „паметен“ градник кој ќе се бори против прејадувањето (фото)

Уметнички дела направени од храна

На уметноста и нема крај. Овие уметници се толку многу креативни што можат да направат неверојатни уметни...
Уметнички дела направени од храна (фото)

Погледнете како еден татко пронашол креативен начин за да комуницира со своите деца

Секогаш кога родителите треба да се разделат од своите деца, па макар и на неколку дена, разделбата заврш...
Погледнете како еден татко пронашол креативен начин за да комуницира со своите деца (фото)

ПАКОМАК распишува конкурс "Trash for аrt" - за уметничко дело од амбалажен отпад

ПАКОМАК распишува конкурс насловен "Trash for аrt" - за изработка на уметничко дело од амбалажен отпад. Н...
ПАКОМАК распишува конкурс "Trash for аrt" - за уметничко дело од амбалажен отпад (фото)

Најдобрите видео реклами за борба против сидата

Овие видео реклами имаат за цел да ја поттикнат свеста кај луѓето да користат кондоми за да се заштитат о...
Најдобрите видео реклами за борба против сидата (фото)

Бестрашни луѓе

Бестрашноста претставува степен во кој поединецот доаѓа до сознание дека неговиот страв и неговата сила м...
Бестрашни луѓе (фото)

Како вистински изгледа "Happily Ever After"

Едно нешто во кое можеме да бидеме сигурни е дека сите приказни кои сме ги гледале во детството завршувал...
Како вистински изгледа "Happily Ever After" (фото)

MTV и Durex лансираа кампања за секс-едукација

Дурекс, во партнерство со МТВ Фондација Staying Alive Foundation, започна три годишна кампања под името ‘...
MTV и Durex лансираа кампања за секс-едукација (фото)

25 ноември - ден за борба против насилство врз жените

25 Ноември е меѓународниот ден за борба против насилство врз жените, односно ден кога јавно се зборува за...
25 ноември - ден за борба против насилство врз жените (фото)

"Loveland" – парк за возрасни во Јужна Кореа

Jeju Loveland е еден многу поинаков парк од оние кои вообичаено ги гледаме околу нас, тоа е парк посветен...
"Loveland" – парк за возрасни во Јужна Кореа (фото)

Најдобрите зоолошки градини

Дали би сакале и во Македонија да имаме ваква зоолошка градина?! Замислете дека луѓето кои живеат во овие...
Најдобрите зоолошки градини (фото)

10 најмали и најслатки автомобили некогаш направени

Кој вели дека автомобилите ги интересираат само момчиња? Кога ќе ги видите овие ретро слатки микро автомо...
10 најмали и најслатки автомобили некогаш направени (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com